Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Zdrowie i opieka społeczna – branże zdominowane przez kobiety?

Kobiety coraz mocniej stąpają po rynku pracy. Ich szczególne wpływy są widoczne na gruncie zdrowia i opieki społecznej. To tutaj panie mają najwięcej do powiedzenia. Jak prezentują się statystyki?

Jak pokazują statystyki, w roku 2010 do najbardziej sfeminizowanych sektorów polskiej gospodarki należały ochrona zdrowia i opieka społeczna. Wyliczono, że na 550 kobiet przypadało tu jedynie 110 mężczyzn. Duży odsetek kobiet zatrudniany był również w szkolnictwie. Edukacją zajmowało się 575 kobiet na każdych 153 panów. Bardzo dużo reprezentantek płci pięknej jest także zatrudnianych w sektorze pośrednictwa finansowego, w gastronomii oraz hotelarstwie. Jak można się domyślić, najmniej kobiet znajdziemy w inżynierii i budownictwie – praca w tych sektorach jest raczej domeną mężczyzn. Niewiele pań pracuje również przy procesach produkcyjnych. Szacuje się, że w tych dziedzinach na 4892 mężczyzn przypada jedynie 1165 kobiet.

Badania wskazujące na to, które sektory gospodarki są zdominowane przez konkretną płeć były prowadzone przez rządowe Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w ramach kampanii „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych”.

Organizatorzy uważają, że dominacja jednej płci w danej dziedzinie niekorzystnie wpływa na cały zawód, ale również na otoczenie, całe społeczeństwo. Należy wyzbywać się stereotypów, które mogą być szkodliwe. Widać to szczególnie na przykładzie autorytetów. Jeśli jedna płeć wkracza na grunt opanowany przez tę drugą, z reguły spotyka się ze znacznie niższym poważaniem i dłużej musi walczyć o swoją pozycję.