Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Prawa pracowników – koszmarem dla małych firm

O tym, jak istotne jest przestrzeganie praw pracowników nie trzeba nikogo przekonywać. Nieco inne zdanie na ten temat mają jednak właściciele małych firm.

W ich przypadku prawo pracy często okazuje się jednym z czynników, które działają destrukcyjnie na firmę.

Przykłady? Pracownicy bardzo często korzystają ze szkoleń organizowanych przez pracodawców, po czym odchodzą na urlop lub rezygnują z pracy.

Przedsiębiorca musi wyłożyć pieniądze na ich przeszkolenie, nie otrzymując w zamian żadnych korzyści. Kłopotliwe okazują się też urlopy na żądanie, zwolnienia zdrowotne czy urlopy przyznawane ciężarnym kobietom. Podczas gdy w dużej firmie zatrudnienie kolejnego pracownika nie jest większym problemem, w przypadku małych przedsiębiorstw jest to dość problematyczne.

Znalezienie odpowiedniej osoby wymaga czasu i środków, których mali przedsiębiorcy zwyczajnie nie mają. Przeszkolenie nowej osoby, wdrożenie jej w obowiązki i przyzwyczajenie do niej klientów to kolejne problemy. Wszelkie braki kadrowe dezorganizują firmę i jej działalność. Kiedy jedna osoba z trzech zatrudnionych w firmie odchodzi na zwolnienie lekarskie, pozostałe dwie zwyczajnie nie są w stanie wypełniać jej obowiązków.

Terminy nie są dotrzymywane, klienci są niezadowoleni, a stąd już bardzo prosta droga do upadku firmy…