Wrzesień: przemysłowe PMI dla Polski w górę!

wzrost

Chociaż przeciętny Polak nie jest jeszcze w stanie tego odczuć, to jednak najświeższe dane wskazują, że sytuacja polskiej gospodarki powoli się poprawia. Jedną z najważniejszych oznak ożywienia są ostatnie odczyty wskaźnika moralności płatniczej, czyli PMI. Wynika z niego, że polski sektor przemysłowy odżywa. We wrześniu wskaźnik wzrósł do poziomu 53,1 pkt, co oznacza, że w stosunku do sierpnia poprawił swój wynik o 0,5 pkt. Był to już trzeci wzrost z kolei, a PMI umocniło się powyżej granicy 50,0 pkt, która pozwala odróżnić etap ożywienia gospodarczego od recesji. Przy takich rezultatach można stwierdzić, że powoli wychodzimy z kryzysu, a w następnych miesiącach sytuacja powinna być coraz lepsza.

Dodatkowy optymizm powinny tchnąć w nas dane obejmujące okres od lipca do września. Przemysłowe PMI za III kwartał tego roku również przekraczało 50,0 pkt i znalazło się na poziomie wynoszącym dokładnie 52,2 pkt. Można zatem zauważyć, że zmiany nie były incydentalne, a sytuacja naszego przemysłu ulega systematycznemu polepszeniu. Co więcej, pozytywne dane na temat PMI wspierane są jeszcze przez inne odczyty. Niedawno opublikowano dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce, której dynamika zwalnia, ale jednak sama produkcja wciąż wzrasta. W sierpniu tego roku zwiększyła się o 2,2%. Natomiast ostatnie, lipcowe dane o rodzimym eksporcie wykazały, że wzrósł on aż o 6% w porównaniu do wyniku z lipca ubiegłego roku.

Nie najgorsze były też ostatnie dane na temat sprzedaży detalicznej. W ujęciu miesięcznym nie wypadła dobrze, ale wobec sierpnia ubiegłego roku wzrosła o 3,4%. Całkiem niezłe wieści dotarły do nas również z rynku pracy. Większość ekspertów spodziewała się, że we wrześniu stopa bezrobocia utrzyma się na sierpniowym poziomie 13,1%, po czym jesienią, po zakończeniu wielu prac sezonowych zacznie powoli wzrastać. Ostatnie dane były jednak lepsze od przewidywań – bezrobocie spadło we wrześniu do poziomu 13,0%. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to nadal jest ono niższe niż w poprzednim roku, jednak od czterech miesięcy bardzo powoli, aczkolwiek systematycznie wzrasta. Analizując wszystkie te informacje, specjaliści podkreślają, że pojedyncze dane z pewnością nie byłyby aż tak zachwycające, jednak cały komplet coraz lepszych odczytów daje nadzieję na rzeczywiste polepszenie sytuacji gospodarczej naszego kraju.

The following two tabs change content below.

Franciszek Bordowski

Ostatnie wpisy Franciszek Bordowski (zobacz wszystkie)