Wrzesień: przemysłowe PMI dla Polski w górę!

wzrost

Chociaż przeciętny Polak nie jest jeszcze w stanie tego odczuć, to jednak najświeższe dane wskazują, że sytuacja polskiej gospodarki powoli się poprawia. Jedną z najważniejszych oznak ożywienia są ostatnie odczyty wskaźnika moralności płatniczej, czyli PMI. Wynika z niego, że polski sektor przemysłowy odżywa. We wrześniu wskaźnik wzrósł do poziomu 53,1 pkt, co oznacza, że w stosunku do sierpnia poprawił swój wynik o 0,5 pkt. Był to już trzeci wzrost z kolei, a PMI umocniło się powyżej granicy 50,0 pkt, która pozwala odróżnić etap ożywienia gospodarczego od recesji. Przy takich rezultatach można stwierdzić, że powoli wychodzimy z kryzysu, a w następnych miesiącach sytuacja powinna być coraz lepsza.

Dodatkowy optymizm powinny tchnąć w nas dane obejmujące okres od lipca do września. Przemysłowe PMI za III kwartał tego roku również przekraczało 50,0 pkt i znalazło się na poziomie wynoszącym dokładnie 52,2 pkt. Można zatem zauważyć, że zmiany nie były incydentalne, a sytuacja naszego przemysłu ulega systematycznemu polepszeniu. Co więcej, pozytywne dane na temat PMI wspierane są jeszcze przez inne odczyty. Niedawno opublikowano dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce, której dynamika zwalnia, ale jednak sama produkcja wciąż wzrasta. W sierpniu tego roku zwiększyła się o 2,2%. Natomiast ostatnie, lipcowe dane o rodzimym eksporcie wykazały, że wzrósł on aż o 6% w porównaniu do wyniku z lipca ubiegłego roku.

Nie najgorsze były też ostatnie dane na temat sprzedaży detalicznej. W ujęciu miesięcznym nie wypadła dobrze, ale wobec sierpnia ubiegłego roku wzrosła o 3,4%. Całkiem niezłe wieści dotarły do nas również z rynku pracy. Większość ekspertów spodziewała się, że we wrześniu stopa bezrobocia utrzyma się na sierpniowym poziomie 13,1%, po czym jesienią, po zakończeniu wielu prac sezonowych zacznie powoli wzrastać. Ostatnie dane były jednak lepsze od przewidywań – bezrobocie spadło we wrześniu do poziomu 13,0%. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to nadal jest ono niższe niż w poprzednim roku, jednak od czterech miesięcy bardzo powoli, aczkolwiek systematycznie wzrasta. Analizując wszystkie te informacje, specjaliści podkreślają, że pojedyncze dane z pewnością nie byłyby aż tak zachwycające, jednak cały komplet coraz lepszych odczytów daje nadzieję na rzeczywiste polepszenie sytuacji gospodarczej naszego kraju.