Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Budujemy eko – czyli jaki musi być „zielony dom”?

Ekobudownictwo na świecie rozwija się coraz prężniej – w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie zielone domy stanowią często naturalną część krajobrazu. A jak wygląda ekobudowa w Polsce?

Moda na ekologiczne budowanie nie jest dziś związana jedynie z chęcią ludzi do poprawy stanu naturalnego środowiska, jakie nas otacza. To przede wszystkim świadomość wagi, jaką dla samej ludzkości ma dziś oszczędne gospodarowanie energią, korzystanie z przetwarzalnych produktów i możliwie jak najlepsze obniżanie kosztów utrzymania domów, co dla klientów indywidualnych, deweloperów i zarządców nieruchomości ma dzisiaj znaczenie strategiczne.

Czym tak naprawdę jest „zielony dom”? To specjalnie zaprojektowana i wykonana budowa, która zakłada instalację w danej nieruchomości wszelkich możliwych urządzeń energooszczędnych, ograniczających zużycie energii i wody, co w efekcie powoduje mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery i przyczynia się do racjonalnego w kosztach utrzymania mieszkania. Dodatkowo, aby dom był naprawdę „zielony” musi uzyskać certyfikat proekologiczny, czyli tzw. amerykański Leed (Leadership in Energy and Enviromental Design) oraz  Breeam (Building Research Establishment Enviromental Assessment Method).Takie certyfikaty ekologicznego budynku nadawane są przez dwie, najbardziej znane na świecie firmy zajmujące się właśnie ekologiczną budową.

A dlaczego każdemu z nas powinno zależeć na ekologicznym domu? Przede wszystkim z powodów oszczędnościowych: mniejsze rachunki za energię, wodę, zrównoważenie natury i wygody mieszkaniowej, zdrowszy sposób życia na każdy dzień i sprzyjaniu ochronie środowiska.