EURO – historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej

euro 2012

Sean MacEntee (Flickr)

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (EURO) są organizowane co cztery lata za sprawą Unii Europejskiej Związków Piłkarskich (UEFA). W tej największej europejskiej imprezie sportowej biorą udział wszystkie z 53 narodowych reprezentacji piłkarskich seniorów (powyżej 18 r.ż.) Starego Kontynentu. W klasyfikacji pod względem zainteresowania kibiców, widzów stoi na trzeciej pozycji, zaraz po Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.

Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej (EURO)

Pierwsze EURO zorganizowano we Francji w 1960 roku, choć wówczas mistrzostwa te nosiły nazwę Pucharu Narodów Europy. Pomysłodawcą tych prestiżowych rozgrywek piłkarskich był francuski działacz sportowy Henri Delanuay. Na samym początku w zawodach uczestniczyły tylko 4 drużyny. 20 lat później ich liczba wzrosła do 8, a w 1996 roku – do 16. W 2016 roku dojdzie do powiększenia ilości reprezentacji narodowych w rozgrywkach (24 drużyny). Od szóstych finałów EURO (1980 r.) ich gospodarz bądź współgospodarze mają przyznawany automatyczny awans do rozgrywek w rundzie grupowej. Wtedy także po raz ostatni rozegrano mecz o trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej.

W kolejnych edycjach EURO wygrywali: ZSRR (1960 r., Paryż), Hiszpania (1964 r.; Madryt), Włochy (1968 r.; Rzym), RFN- Niemcy (1972 r.; Bruksela), Czechosłowacja (1976 r.; Belgrad), RFN- Niemcy (1980 r.; Rzym), Francja (1984 r.; Paryż), Holandia (1988 r.; Monachium), Dania (1992 r.; Goeteborg), Niemcy (1996 r.; Londyn), Francja (2000 r.; Rotterdam), Grecja (2004 r.; Lizbona), Hiszpania (2008 r., Wiedeń). Zaledwie trzy razy gospodarz turnieju zwyciężył w tych europejskich rozgrywkach piłkarskich. Miało to miejsce w 1964, 1968 i 1984 roku. Żadnej drużynie nigdy nie udało się obronić tytułu ME. W tabeli medalowej wszechczasów prym wiodą Niemcy, tuż za nimi plasują się: Hiszpania i Francja.

Rozgrywki ME odbywają się w 2 etapach:

1.Podczas eliminacji bój toczą reprezentacje narodowe państw wchodzących w skład UEFA. Do turnieju kwalifikują się ci, którzy zwyciężyli w meczach eliminacyjnych oraz drużyna/drużyny gospodarza/gospodarzy. Przydział do grup eliminacyjnych (aktualnie 4: A,B,C,D) następuje w wyniku losowania. Eliminacje do ME rozpoczynają się jesienią na dwa lata wcześniej niż właściwy turniej finałowy.

2.Mistrzostwa Europy w piłce nożnej dzielą się na rundę grupową oraz finałową. W czasie rundy grupowej każda z 4 drużyn umieszczona w ramach 1 z 4 grup (A,B,C,D) odbywa ze sobą mecz. Z każdej grupy awansują 2 zespoły, które uzyskały największą liczbę punktów. Następnie rozgrywa się ćwierćfinał (8 drużyn), półfinał i finał. Od 1984 roku w ME w piłce nożnej nie odbywa się już mecz o trzecie miejsce.

Polska reprezentacja pierwszy raz zakwalifikowała się do finałów Mistrzostw Europy w 2007 roku. Wówczas zanotowała ona jeden remis i dwie porażki. W 2012 roku nasza reprezentacja narodowa weszła do tego turnieju bez konieczności brania udziału w eliminacjach z racji tego, iż jest ona drużyną gospodarzy EURO. Biało-czerwoni tym razem zaliczyli dwa remisy i jedną porażkę.

EURO 2012

XIV turniej ME ma miejsce w 2012 roku. Jego gospodarzami są Polska i Ukraina. W kwalifikacjach wzięło udział 51 konfederacji, z czego wyłoniono 14 drużyn: z Polski, Ukrainy, Rosji, Grecji- grupa A, z Portugalii, Niemiec, Danii, Holandii- grupa B, z Hiszpanii, Chorwacji, Włoch, Irlandii – grupa C, z Ukrainy, Francji, Anglii, Szwecji- grupa D (polska i ukraińska reprezentacja weszły automatycznie). Europejskie rozgrywki piłkarskie mężczyzn odbywają się na 8 stadionach: polskich- w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu oraz ukraińskich- we Lwowie, Kijowie, Doniecku i Charkowie. Mecz otwarcia turnieju EURO miał miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie dnia 8 czerwca 2012 r. Podczas tego boju reprezentacja Polski zremisowała z grecką drużyną. Faza grupowa zakończy się z dniem 19 czerwca. Ćwierćfinały będą rozgrywane od 21 do 24 czerwca, zaś półfinały- 27 oraz 28 czerwca. Finał ME odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Kijowie dnia 1 lipca 2012 roku. Zwycięzca automatycznie zakwalifikuje się do Pucharu Konfederacji w piłce nożnej organizowanym w Brazylii w 2013 roku (próba generalna przed rozgrywkami Mistrzostw Świata w piłce nożnej).

Organizacja mistrzostw piłkarskich Europy w 2016 roku przypadnie Francji. Będzie to trzeci tego typu pojedynek organizowany nad Sekwaną. Wcześniej mistrzostwa Starego Kontynentu w piłce nożnej odbyły się w tym kraju w 1960 roku (zwycięstwo ZSRR) oraz w 1984 roku (trumf gospodarzy). W czasie XV turnieju piłkarskich mistrzostw Europy nastąpi pewne novum, albowiem udział w tych zawodach wezmą aż 24 najlepsze drużyny (z 53 konfederacji), które zostaną wyłonione w ogólnych kwalifikacjach. Wybrane drużyny rozegrają 51 meczów na 12 francuskich stadionach. Finał EURO odbędzie się w Paryżu na Stade de France. Na potrzeby mistrzostw kraj nad Sekwaną wybuduje nowe obiekty sportowe w Nicei, Lille, Lyonie i Bordeaux. Renowacji zostaną poddane także stadiony w Marsylii i Strasburgu, zaś niewielkie poprawki czekają areny umiejscowione w Lens, Paryżu, Tuluzie, Nancy oraz St. Etienne.

The following two tabs change content below.

Magdalena Warminska