Jak rozliczać się z podatków?

Prowadzenie firmy to nie tylko zyski! Bez dobrego księgowego firma nie miałaby szansy przetrwać nawet miesiąca. Jak go znaleźć i jakie są metody zatrudniania eksperta od podatków?

Faktury, podatki, opłaty, koszty i wydatki, zyski, straty, zmiany w przepisach prawa gospodarczego – z tym wszystkim musieliby na co dzień samodzielnie mierzyć się przedsiębiorcy, gdyby nie fachowa pomoc ekspertów, jakimi są biegli księgowi.

To do zadań księgowego należy poprawne rozliczenie podatków i faktur w firmach, to on musi znać na bieżąco prawo i jego nowelizacje tak, by swoimi działaniami nie szkodzić firmie i nie narażać ją na finansowe straty. Sami właściciele firm bardzo rzadko mają możliwość osobistego prowadzenia księgowości: zwykle mają tyle obowiązków, że nie byliby w stanie jeszcze nadążać za ekspresowo zmieniającymi się regułami prawa.

Jakie możliwości prowadzenia księgowości mają przedsiębiorcy?

  • Księgowy na etacie – opcja najczęściej wybierana w dużych firmach i korporacjach, które fachowca od podatków muszą mieć „pod ręką” każdego dnia.
  • Biuro rachunkowe – opcja, którą wybierają mniejsze firmy, nie wymaga zatrudniania na etat kolejnego pracownika, pozwala korzystać z usług księgowych biura rachunkowego na zasadzie płatności miesięcznej (zwykle ryczałt, procent od dochodu, procent od obrotów, lub stawka od ilości obsłużonych faktur).
  • Samodzielna księgowość – najbardziej problematyczna i prowadząca do najczęstszych kontroli ze strony urzędów skarbowych (przedsiębiorca, który z prawem i podatkami nie jest na bieżąco, nie powinien z tej opcji korzystać).