Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Komiksy w Polsce i na świecie

Spiderman, Batman, Hulk, Superman – kultowe postaci, które zna każdy z nas, wyrosły z komiksów. Jak miewa się dzisiaj branża komiksów i dlaczego chętnie do niej wracamy?

Ci, którzy wychowali się na komiksach Kajka i Kokosza, Tytusa, Romka i A’Tomka, Thorgala czy Koziołka Matołka, z sentymentem wspominają dziś chwile wyczekiwania na kolejne wydanie swojego ulubionego komiksu. I choć dziś, w dobie komputerowych animacji, mangi i telewizyjnych kreskówek jesteśmy skłonni zapominać o komiksie, to okazuje się, że wielu z nas wciąż ma je w domach i całkiem chętnie po nie sięga. Trudno też znaleźć księgarnię, czy to stacjonarną, czy internetową, w której nie byłoby choćby małego, osobnego działu z komiksami. Bo to właśnie do nich wracamy w chwilach sentymentu i to one bawią nas tak samo, jak jeszcze kilkanaście lat temu.

To również z komiksów wyrośli dzisiejsi bohaterowie, którzy współczesnej młodzieży znani są głównie z filmów na wielkim ekranie: Spiderman, Batman, Hulk, Superman, czy X-men – te postaci narodziły się na kartach komiksu. A same historyjki obrazkowe, które łączą w sobie sztukę plastyczną i magię wyobraźni w obszarze „dobra i zła” do dziś są nierzadko lepsze niż kinowe, hollywoodzkie widowiska filmowe. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zetknąć się z komiksem – koniecznie musisz nadrobić zaległości! Bo to w nich rodzi się niemal każda świetna idea kinowego geniuszu…