Piękne uczelnie w Polsce: wyścig?

uniwersytet

Uczelnie mają wyróżniać się głównie wysokim poziomem nauczania, jednak okazuje się, że wiele osób zwraca uwagę także na ich atuty wizualne. Szkoły wyższe inwestują coraz więcej środków w unowocześnianie swoich gmachów, rozbudowanie ich, udoskonalanie. W ten sposób dodatkowo chcą zachęcić młodych ludzi do kontynuowania edukacji w swoich murach. Atrakcyjniejsze budowle mają też zapewne bardziej motywować do nauki. W Polsce istnieje szereg uczelni, które dzięki walorom wizualnym, zasługują na szczególną uwagę.

Jednym z ciekawszych budynków jest Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach. Na ten nowoczesny budynek wydano, bagatela, 40 milionów złotych. Z zasobów znajdujących się w bibliotece mogą korzystać nie tylko studenci, ale każdy, kto założy sobie kartę biblioteczną. Poza książkami, można tu wypożyczać również laptopy służące do pracy na jednym z 320 dostępnych stanowisk. Modernistyczne i bardzo ciekawe pod względem architektonicznym jest także Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Budynek w kształcie litery „U” w interesujący sposób łączyć współczesne trendy w budownictwie z tradycyjnymi zdobieniami w formie ludowych motywów znajdujących się na zewnętrznych ścianach nieruchomości. Na uwagę zasługuje też Wydział Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, który mimo niewielkiego kosztu budowy, prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a w dodatku posiada taras umożliwiający oglądanie panoramy miasta.

Zaskakująco kolorowa, a przy tym świetnie wyposażona jest łódzka Akademia Sztuk Pięknych, której zewnętrzne ściany mają kolor czerwony, czarny, niebieski, żółty. Wewnątrz znajdują się m.in. aula, galeria i sala pokazowo-wystawowa. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach jest na tyle ciekawą budowlą, że 2 lata temu otrzymała tytuł Bryły Roku za najlepszą architekturę. Architektoniczną ciekawostką jest także Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu, której elewacja została stworzona z połyskujących płytek powstałych ze stopów różnych metali. Zaskakuje też modernistyczne Collegium Chemicum Novum w Poznaniu czy nowy budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak widać, stare, szarobure budowle nie są już w modzie, a polskie uczelnie starają się dostosować do zmieniających się trendów architektonicznych. Poza tym, że stają się coraz ładniejsze, to zwiększa się także ich funkcjonalność. Nowe budynki uczelniane są z reguły większe od poprzednich, lepiej wyposażone, a dzięki temu, coraz więcej mogą też oferować swoim studentom.