Płaca minimalna w Londynie wzrosła

Wzrosła minimalna stawka wynagrodzenia w Londynie. Pracodawcy zgodzili się płacić co najmniej 8,3 funta za godzinę pracy.

Do niedawna stawka minimalna za godzinę pracy w Londynie wynosiła 5,93 funta. Władze Londynu jednakże uznały w ostatnim czasie, że wzrost inflacji spowodował, iż taka płaca nie pozwala na godne utrzymanie się. Dlatego burmistrz Londynu Boris Johnson ogłosił wzrost minimalnej stawki płacowej do 8,3 funta za godzinę pracy. Do przestrzegania tego minimum zobowiązało się ponad stu londyńskich pracodawców, w tym banki, kancelarie prawnicze i kierownicy administracji samorządowej Londynu. Firmy płacące pracownikom mniej niż 8 funtów będą otrzymywały mniej zleceń.

Pułap minimalnej płacy w Londynie został wyliczony przez GLA Economics, jak co roku. Obecnie specjaliści stwierdzili, że w obliczu kolejnej fali kryzysu gospodarczego, wcześniejsze niespełna 6 funtów nie pozwalało na utrzymanie się nad granicą ubóstwa.

Najnowsze kalkulacje zakładają, że podwyżka płacy minimalnej ma umożliwić utrzymanie i ogrzanie mieszkania wyposażonego zgodnie z podstawowymi standardami i zapewnienie dobrych warunków życia członkom rodziny. Płaca ma wystarczyć na przygotowywanie pożywnych posiłków i pozwolić uniknąć stresów związanych z brakiem pieniędzy pod koniec miesiąca.