Płacisz za pomoc w znalezieniu pracy? Oszukają cię

karierowo com

O portalu Karierowo.com jakiś czas temu pisał Komputer Świat. Właściciele strony dali się poznać zwłaszcza w kręgach osób poszukujących pracy. Otóż oferowali pomoc w znalezieniu zatrudnienia oraz umieszczenie CV kandydata na swoim portalu, w zamian za opłatę w wysokości 100 złotych. Chętnych nie brakowało, co dziwi tym bardziej, że na stronie nie ma podanych żadnych jasnych zasad funkcjonowania portalu. Po tym jak wielu zainteresowanych skorzystało z usługi portalu, dotarło do nich wezwanie do zapłaty rzeczonych 100 zł.

O tym, że opłatę należy wnieść naiwni dowiadują się dopiero po zamieszczeniu na karierowo.com swojego CV. Tymczasem liczba osób oszukanych wciąż wzrasta i zaczynają oni jednoczyć siły. O sprawie stało się głośno na początku tego roku, kiedy wspomniana gazeta opisała problem. Jeden z poszkodowanych, pan Tomasz postanowił, że nie zostawi sprawy ot tak i poza poinformowaniem o tym czasopisma, postanowił złożyć skargę do Rzecznika Praw Konsumentów, a także powiadomił prokuraturę, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Państwową Inspekcję Handlową.

Pan Tomasz jest jednak jedną z niewielu osób, które zdecydowały się na taki krok. Duża część poszkodowanych postanowiła natomiast nie tylko narzekać, ale też wykorzystać do walki z nieuczciwym portalem najpotężniejszą broń naszych czasów, czyli internet. Ci, którzy dali się naciągnąć, bądź są nękani wezwaniami do zapłaty przez karierowo.com skrzyknęli się na Facebooku. Na specjalnym profilu zorganizowano akcję wzajemnej pomocy. Można tam na przykład zasięgnąć porady prawnika, a także dowiedzieć się, jak uniknąć płacenia naciągaczom. Ponadto doniesienia na profilu informują, że karierowo.com jest już pod lupą prokuratury oraz Państwowej Inspekcji Pracy, która planuje przeprowadzić stosowną kontrolę.

Poza profilem na Facebooku poszkodowani mogą uzyskać pomoc na stronie WspólnyPozew. Współpracująca z portalem Agata Kaczyńska, prawnik, przedstawiła sposób postępowania z karierowo.com i radzi jak uwolnić się od oszustów. Ponadto na witrynie pojawił się schemat pisma odmowy zapłaty, który można pobrać na komputer, wypełnić i odesłać do karierowo.com. Właściciel portalu jak dotąd nie ustosunkował się do zbiorowego protestu internautów. Ich reakcja pokazuje jednak, że internet już nie jest dzikim polem, gdzie można żerować na ludzkiej naiwności.