Rosną wynagrodzenia w sferze przedsiębiorstw?

Powszechnie uważa się, że sytuacja materialna przeciętnego Polaka jest całkiem niezła, ale w rzeczywistości popadamy w „skrajności”. W części sektorów płace rosną, w innych od lat pozostają bez zmian.

Statystyki pokazują, że przeciętny obywatel Polski zarabia ok. 3 tys zł. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że na średnią składają się niskie zarobki milionów Polaków, których miesięczna pensja nie przekracza najniższej stawki krajowej. Oficjalna średnia jest natomiast skutecznie podwyższana, dzięki kwotom, które co miesiąc trafiają do portfela kierowników, dyrektorów i innych osób wchodzących w skład zarządu przedsiębiorstw. Natomiast zwykli pracownicy wciąż zarabiają sumy, które często nie pozwalają im na normalną egzystencję.

Choć GUS podaje, że w ostatnim czasie wzrosły zarobki ludzi pracujących w sferze przedsiębiorstw, to jednak nie ma to większego wpływu na los ogromnej grupy rodaków.

W lutym statystyczne wynagrodzenie w tym sektorze wzrosło o 0,9% w porównaniu ze styczniem i wzrosło o 4,1% w perspektywie całego roku. Należy jednak pamiętać, że podwyżkę odczuwają prawie wyłącznie pracownicy najwyżsi rangą. Przeciętny zatrudniony nie odczuwa żadnej poprawy. Niestety, daje nam to do zrozumienia, że większość statystyk jest oderwanych od rzeczywistości, a określenie „przeciętne” nie ukazuje rzeczywistych zarobków.