Rozmowy niedokończone – wokół Rejtana Jana Matejki

Rejtan. Upadek Polski” Jana Matejki to jeden z najbardziej znanych polskich obrazów. Mimo upływu czasu wciąż budzi emocje i kontrowersje, w dalszym ciągu poświęca się mu kolejne wystawy.

Kolejna z nich rozpoczęła się w Krakowie. Wystawa zatytułowana „Rozmowy niedokończone – wokół Rejtana Jana Matejki” w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczęła się 13 lutego i potrwa aż do 27 maja, każdy chętny będzie miał więc okazję w niej uczestniczyć.

Wystawie będzie towarzyszył także comiesięczny cykl spotkań z kuratorami i artystami, co z pewnością stanowi dodatkową atrakcję. Na wystawie będzie można oglądać przykłady interpretacji słynnego obrazu Matejki w wykonaniu artystów z epoki, m.in. Georga Fischhofa i współczesnych twórców, m.in. Waldemara Wojciechowskiego, Marka Zalejskiego, Justyny Gryglewicz, Łukasza Trzcińskiego.

To najlepszy dowód, że mimo upływu lat „Rejtan” wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem twórców. Oprócz różnorodnych interpretacji dzieła, przedstawiających punkt widzenia artystów, którzy je tworzyli, na wystawie będziemy mogli zapoznać się także z bogatą historią oryginału.

Żaden obraz w historii polskiego malarstwa nie budził tak wielu kontrowersji i skrajnych emocji. Nic dziwnego, chyba żadnego innego dzieła nie można uznać za tak oczywisty manifest poglądów politycznych malarza.