Miedź działa bakteriobójczo

Obecnie medycyna ma poważny problem z bakteriami, które są odporne na leczenie farmakologiczne, nawet antybiotykami. Dlatego musi szukać innych sposobów na pokonanie drobnoustrojów.

Z pomocą przyszli jej naukowcy z Southampton, których odkrycie może ograniczyć namnażanie się niebezpiecznych bakterii. Ustalili oni, że mikroorganizmy skutecznie niszczone są przez miedź.

Najniebezpieczniejszą, powszechnie występującą bakterią, która nie ulega antybiotykoterapii jest gronkowiec złocisty. To mikroorganizm, który panoszy się głównie w placówkach służby zdrowia i prowadzi do zakażeń wewnątrzszpitalnych, które dotyczą zarówno pacjentów, jak i personelu. Gronkowiec złocisty zagnieżdża się najczęściej na skórze człowieka, albo w jamie nosowo-gardłowej. Jest bardzo trudny do wyleczenia, antybiotykoterapia jest coraz mniej skuteczna..

Teraz jednak pojawiła się szansa na to, że uda się powstrzymać ekspansję tego typu drobroustrojów. Nie chodzi jednak o leczenie, a o sposób zapobiegania szerzeniu się gronkowca i innych bakterii. Naukowcy przeprowadzając szereg badań przekonali się, że mikroorganizmy w zetknięciu z miedzią po prostu giną. Wystarczy już 10 minutowy kontakt bakterii z powierzchnią miedzianą, w temperaturze pokojowej, by zaobserwować niszczenie drobnoustrojów. Po dwóch godzinach ginie aż 99 proc. bakterii. Póki co nie ustalono jeszcze dokładnie dlaczego tak się dzieje – mechanizm będą starali się poznać w najbliższym czasie naukowcy z Southampton.

Miedź działa podobnie także na wirusa wywołującego grypę. To ważne szczególnie dlatego, że jest on przenoszony głównie przez dotyk. Rozwiązaniem problemu może być więc zastąpienie dotychczasowych klamek, poręczy czy wózków ich miedzianymi odpowiednikami. Warto zainwestować także np. w domowe przybory kuchenne wykonane właśnie z miedzi.