Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Leczenie poparzeń – grami komputerowymi?

Amerykańscy lekarze z Seattle stosują całkiem nowa metodę leczenia poparzeń poprzez oszukiwanie bólu… grami komputerowymi! Dobrze dobrana gra pomaga zapomnieć o bólu i przyspiesza terapię.

Gry komputerowe od dawna uważane są za złe: budzą agresję, odrywają od świata, odrealniają, zaburzają czynności mózgowe – ale jeśli te minusy zastosować w tzw. słusznej sprawie, mogą okazać się zbawienne! Lekarze z Seattle wpadli na genialny w swej prostocie i niesamowity, bo wykorzystujący właśnie gry komputerowe – sposób leczenia poparzeń u pacjentów, którzy doznali ciężkich ran wywołanych nieprzewidywalnymi życiowymi sytuacjami. Od dłuższego czasu, osobom poparzonym podsuwają ciekawą grę komputerową, która przynosi zaskakujące efekty.

SnowWorld do prosta gra rozgrywająca się w zimowej scenerii: w bitwie śnieżkami gracz trafia do bałwanków, igloo i innych zimowych obrazków pojawiających się na ekranie. Dzięki skupieniu – mniej odczuwa ból wywoływany poparzeniami, a jego mózg szybciej przestawia się na rozgrywkę na monitorze, zapominając na dłuższy czas o męczącym leczeniu. Dodatkowym atutem gry jest jej zimowa sceneria: umysł podświadomie rejestruje chłód – co w zestawieniu z piekącym bólem ran okazuje się strzałem w dziesiątkę. I choć to jedynie oszukiwanie organizmu, to metoda daje efekty: chory mniej cierpi, dzięki czemu jego ciało może walczyć z poparzeniami w spokoju, spada ryzyko drapania się, wpadania w depresję, martwienia się – silna wola zostaje tu zastąpiona grą. I to jest najbardziej niesamowite!

Metodą amerykańskich lekarzy już zainteresowały się państwa europejskie, m.in. Dania i Holandia.