Spada cena miedzi

kopalnia miedzi

All Things Michigan, flickr

Ceny miedzi na rynku surowcowym wciąż spadają. To szczególnie kiepska wiadomość dla spółek takich, jak notowany w gronie polskich blue chipów KGHM.

Wszystkiemu winne są słabe dane dotyczące chińskiej gospodarki, jakie były publikowane w ostatnim czasie. Szczególnym ciosem był drastyczny spadek eksportu Chin. Okazało się, że w lutym zanotował on zniżkę wynoszącą aż 18,1% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Był to odczyt wyraźnie gorszy od prognoz analityków oraz od poprzedniego rezultatu. W styczniu chiński eksport wzrósł bowiem o 10,6% w ujęciu rocznym. Ponadto, wcześniej opublikowano słabe dane na temat PMI dla tamtejszego przemysłu.

Gorsza od prognoz kondycja gospodarcza Chin oznacza, że w tym azjatyckim kraju, który jest największym konsumentem metalu na globie, spada popyt na miedź.

Chiny zużywają aż ok. 40% światowych zapasów miedzi. W związku ze zmniejszonym popytem na ten czerwony metal, jej producenci zaczęli jednak obniżać ceny. Początkiem były bankructwa przedsiębiorstw oraz funduszy funkcjonujących na rynku pieniężnym. To natomiast świadczyło o narastającej bańce kredytowej. Niestety, każda taka bańka w ekonomii kończy się załamaniem. Trudno więc oczekiwać, że inwestorzy będą w dobrych nastrojach i zechcą skupować akcje spółek

W ostatnich latach największym tąpnięciem na rynku miedzi był kryzys w Stanach Zjednoczonych. Doprowadził on do spadku cen miedzi aż o ponad 60% w porównaniu do szczytu z 2007 r. Na podobnym poziomie skurczyła się wtedy wartość polskiego KGHM. Obecnie rynkowa wartość miedzi zmniejsza się o 30% w stosunku do ostatniego szczytu. Papiery należące do polskiej spółki są natomiast przeceniane już o przeszło 40%. Nasza spółka miedziowa nie przestaje tracić na wartości i ciągnie się to już od wielu dni.

Niestety, Polska również jest istotnym eksporterem miedzi, a to oznacza, że jeżeli sytuacja na rynku tego czerwonego metalu będzie się pogarszała, to przełoży się to na dalsze kłopoty rodzimych spółek działających w tej branży. Dodatkowo, aktualna sytuacja Chin może doprowadzić do realnego kryzysu na całym świecie.

Tym bardziej, że Państwo Środka jest liderem eksportu nie tylko w zakresie miedzi, ale również innych surowców. Mniejsze zainteresowanie ich kupnem rodzi więc prawdopodobieństwo, że ucierpią na tym firmy działające w wielu krajach świata.