Wkrótce nauczyciele w USA wezmą broń do szkoły

broń palna

Svadilfari (Flickr)

Stany Zjednoczone słyną z liberalnego podejścia do posiadania broni w świetle prawa. Wydarzenia kilku ostatnich lat, kiedy to psychopaci napadali na szkoły i ofiarami były dzieci, spowodowały, że społeczeństwo podzieliło się w opiniach na temat pozwoleń na broń. Parlament stanu Południowa Dakota obradował niedawno na ten temat i w wyniku tych dyskusji, zgodził się na to, aby nauczyciele mogli wnosić do szkoły broń. Ustawa ta ma na celu zmniejszenie liczby ataków na szkoły przez uzbrojonych szaleńców i stanowi odpowiedź na strzelaninę, która miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w Connecticut. Zginęło w niej 26 osób, w większości dzieci.

Decyzja podjęta przez parlamentarzystów wywołała obszerną dyskusję w mediach i zwróciła uwagę na pogłębiające się różnice zdań w USA na temat dostępu do broni. Część Amerykanów uważa, że prawo jest zbyt liberalne w tej kwestii i łatwy dostęp do broni powoduje, że dochodzi do takich nieszczęść między innymi w szkołach. Te osoby opowiadają się za ograniczeniem dostępu do broni i taki pogląd podziela również prezydent Barack Obama. Większość kongresmenów Południowej Dakoty tłumaczy swoją decyzję tym, że przestępcy chcąc zdobyć broń i tak tego dokonają bez względu na to, czy dostęp będzie utrudniony czy też nie. Strzelaninom w szkołach ma więc zapobiegać możliwość wnoszenia na teren placówek broni przez pracowników szkół. Specjaliści uważają, że szaleńcy odpowiedzialni za te ataki często na swój cel obierają takie miejsca, w których nie spodziewają się odparcia ze strony osób uzbrojonych, zaś w Stanach Zjednoczonych niemal wszędzie prawo zabrania wnoszenia na teren szkół broni palnej.

Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że nowa ustawa nie nakazuje nauczycielom w żaden sposób noszenia ze sobą broni przez cały czas, a daje jedynie taką możliwość. Oczywiście te osoby, które będą chciały nosić broń, zostaną odpowiednio przeszkolone, a rząd przewidział na to osobne środki. Obrady parlamentu obejmowały też temat wprowadzenia specjalnej szkolnej policji, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ większość okręgów posiada zbyt mały budżet na finansowanie takich służb. Wciąż jeszcze trudno powiedzieć ilu nauczycieli w stanie Południowa Dakota zdecyduje się na to, by przychodzić do pracy z bronią i czy w ogóle tacy będą.