Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Chcesz pracować? Załóż firmę, albo licz się ze zwolnieniem

W Polsce coraz więcej osób zakłada małe firmy. Małe, bo jednoosobowe. Skąd ta tendencja? Wielu pracodawców szuka opcji oszczędzania, a pracownik, który sam siebie zatrudnia nie wymaga opłacania ZUS.

Okazuje się, że pod koniec pierwszej połowy bieżącego roku numer REGON posiadało aż 3,9 mln firm, przy czym ok. 2 mln aktywnie działało w konkretnych branżach, zarabiając pieniądze. Szacuje się, że rocznie dochody pochodzące od osób samozatrudnionych wynoszą aż 730 mld zł!

Skąd taka popularność zakładania jednoosobowych firm? W dużej mierze jest to związane z potrzebami pracodawców. Jako że wiele przedsiębiorstw musiało stawić czoła kryzysowi, ich właściciele szukali wszelkich możliwości na cięcie kosztów prowadzenia biznesu. Osoba prowadząca własną działalność sama płaci za siebie składki ubezpieczeniowe, co zwalnia z nich firmę, która chce ją zatrudnić. Taka interakcja wygląda raczej jako współpraca, a nie zatrudnienie, jednak jest ostatnio bardzo popularna.

Dla wielu osób założenie własnej działalność jest jedyną opcją, by utrzymać pracę. Samozatrudniony jest opłacalny dla przedsiębiorstwa, w którym pracował do tej pory.

Jeśli grupa pracowników zgodzi się na ten krok, firma ma większe szanse utrzymania się przy jednoczesnym pozostawieniu na stanowiskach dotychczasowych jednostek. Lepszym wyjściem jest obniżenie zarobków, które zazwyczaj wiąże się z samodzielnym zatrudnieniem niż całkowita utrata pracy.