Czy to był nasz ostatni Sylwester?

Jeśli dobrze bawiłeś się w Sylwestra, możesz się cieszyć. Być może już nigdy nie będziesz miał ku temu okazji. Zgodnie z przepowiednią Majów, 21 grudnia 2012 r. ma nastąpić koniec świata.

Przepowiednia Majów jest związana ze stosowanym przez nich systemem odmierzania czasu. W ich kulturze kalendarz zajmował bardzo ważne miejsce. Oprócz wyznaczania kolejnych dni i miesięcy, Majowie używali też tzw. Długiej Rachuby. To system wyznaczający daty od wyznaczonej daty zerowej. Wykorzystywano go chociażby do datowania budowli. Ostatnią datą w Długiej Rachubie, uważaną przez wielu za datę końca świata jest 13.0.0.0.0. Ta dziwnie wyglądająca liczba oznacza 1872000 od daty początkowej, co w przeliczeniu daje nam właśnie 21 grudnia 2012. Zgodnie z przepowiednią Majów tego dnia ma nastąpić koniec świata, któremu będą towarzyszyły liczne kataklizmy.

Czy rzeczywiście miniony Sylwester będzie tym ostatnim?

Okazuje się, że niekoniecznie. Zgodnie z wierzeniami Majów, 21 grudnia 2012 r. Będzie końcem kolejnego, czwartego już cyklu w dziejach świata.

Po nim ma się rozpocząć kolejny cykl, można więc przyjąć, że data uznawana za koniec świata, w rzeczywistości będzie początkiem czegoś nowego. Być może niektórym z nas uda się przetrwać kataklizmy i wejść w nową epokę. Aby się o tym przekonać, pozostaje tylko czekać na tą znamienną datę.