Jak przetrwać podczas pracy na mrozie?

Siarczyste mrozy dają nam się we znaki. Większość z nas w najmroźniejsze dni ogranicza się tylko do spaceru do samochodu. Niektórzy nie mają jednak takiej możliwości – muszą pracować na powietrzu.

Na mrozie pracują między innymi budowlańcy, kurierzy, roznosiciele gazet, listonosze i parkingowi. Jak sobie radzą w czasie mrozów? Pomysłów jest całe mnóstwo. Sposób zabezpieczenia przez mrozem zależy między innymi od rodzaju wykonywanej pracy. Kurierzy jeżdżą na rowerach szczególnie szybko, budowlańcy dogrzewają się nagrzewnicami.

Bardzo ważna w każdym zawodzie jest też odpowiednio dobrana odzież. Najlepiej ubierać się na cebulkę. Kilka warstw ubrań skutecznie ochroni nas przed zimnem, a przy tym zapewni odpowiednią wentylację. Warto zdawać sobie sprawę, że w czasie mroźnych zim pracodawcy mają obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiednio ciepłych ubrań.

Dodatkowo pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom ciepłe posiłki oraz pomieszczenie, w którym mogliby się ogrzać w czasie przerwy. W pomieszczeniu tym powinna panować temperatura co najmniej 16 stopni Celsjusza.

Pracownicy, którzy są niezadowoleni z warunków pracy, jakie zapewnia im pracodawca, mogą złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. W tym roku PIP dostał już ponad 20 skarg tego typu. Pracodawcom, którzy nie troszczą się o zdrowie swoich pracowników grozi wysoka grzywna.