Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Sfinks przetrwa? Część zadłużenia umorzona!

Polska sieć restauracji Sfinks nawiązała porozumienie z bankami odnośnie spłaty zadłużenia. W zamian za tę ugodę banki będą mogły współdecydować o sieci do czasu spłacenia wierzytelności.

Sfinks porozumiał się z takimi instytucjami jak ING Bank Śląski, PKO BP i Raiffeisen Bank Polska. Zgodnie z umową, Sfinks musiał spłacić całkowicie dług zaciągnięty w Raiffeisen do końca września, przy czym bank ze swojej strony miał umorzyć 35 proc. wierzytelności, na które składają się odsetki w wysokości 0,4 mln zł i kapitał wynoszący 8,3 mln. ING i PKO natomiast mają wydłużyć okres spłaty długu do 2014 roku.

Oba banki wyraziły zgodę na wcześniejszą spłatę wobec Raiffeisen w zamian za możliwość zgłoszenia własnych przedstawicieli do rady nadzorczej Sfinksa w czasie trwania porozumienia.

Ta informacja wpłynęła pozytywnie na kursy akcji Sfinksa, choć ich wartość w przeciągu roku spadła aż o 65 proc. Ich ceny wzrosły o 8 proc., do kwoty 3,12 zł. Sfinks jest największą siecią restauracji pod względem ilości lokali w Polsce i utrzymuje się na rynku już od 1999 roku. Jednocześnie zajmuje w kraju trzecie miejsce co do wielkości sprzedaży.

Firma zarządza 96 restauracjami na terenie całego kraju i posiada spółki zależne w Czechach i na Węgrzech. Do koncernu należą lokale marki Sphinx, a także 9 restauracji Chłopskie Jadło i WOOK.