Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Komputer dla dziecka – jak go wybrać?

Jeśli planujesz pod choinkę podarować dziecku komputer, albo laptopa – dobrze przemyśl to, jak zabezpieczyć ten sprzęt przed maluchem i jak sprawić, by dziecko mogło z niego bezpiecznie korzystać.

Świat dziecka to świat naiwności, zabawy i nieustannego odkrywania świata – na wiele różnych sposobów, niestety dziecko nie ma jeszcze wyrobionego instynktu samozachowawczego, dlatego nie może samo chronić się przed tym, co ma na wyciągniecie ręki. Dziś każdy brzdąc marzy o tym, by mieć swój własny komputer, ale to od rozwagi rodzica zależy, czy będzie mógł korzystać z niego i wesoło, i bezpiecznie.

Kupując pierwszy komputer dla dziecka, nie warto od razu decydować się na internet, który przecież niesie tak wiele zagrożeń. Ważne, żeby pierwszy laptop, czy komputer stacjonarny pozwolił dziecku obyć się z tematyką komputera, myszki i monitora, dopiero później podłączmy sieć www, przy czym pamiętajmy o jej podstawowych zabezpieczeniach. Najważniejszy jest naprawdę dobry program antywirusowy, który nie pozwoli „zakazić” dziecięcego sprzętu wirusami czającymi się w sieci. Warto też postawić na blokady stron internetowych, m.in. erotycznych, hazardowych, opierających swoją działalność na sprzedaży gier i kolorowanek dla dzieci oraz wszystkie te witryny, których treści i obrazki niosą zagrożenie dla wrażliwego umysłu dziecka.

Pamiętajmy też, że komputer sam w sobie nie jest zły, złe jest tylko nieumiejętne z niego korzystanie oraz brak perspektywicznego myślenia rodziców, którzy kupują dziecku dorosłą zabawkę, nie dbając o jej wcześniejsze zabezpieczenie.