Marsz Różowej Wstążki, czyli badaj piersi przed rakiem!

Motocykliści z różowymi balonami zachęcali kobiety do profilaktycznego badania piersi. Groźny rak piersi i Marsz Różowej Wstążki, który od 13 lat zachęca do działania „przed” pojawieniem się choroby.

To już trzynasty raz Marsz Różowej Wstążki maszerował, a raczej jechał ulicami Warszawy namawiając kobiety do regularnych badań piersi, które mogą uchronić je przed groźnym nowotworem. Rak piersi od lat zbiera w Polsce „żniwa”, ale dzięki takim inicjatywom jak ostatni marsz, coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z potrzeby systematycznych badań. Podczas rajdu po Warszawie wszystkie chętne kobiety mogły bezpłatnie skorzystać z badania piersi w specjalnym mammobusie. Panie uczyły się również samodzielnego dokonywania badania piersi, które bardzo często, gdy jest dobrze wykonane, może przyspieszyć wizytę u lekarza i tym samym, dzięki wczesnemu wykryciu doprowadzić do pełnego uleczenia raka.

Akcję pod hasłem Marsz Różowej Wstążki zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum i kampania AVON Kontra Rak Piersi, a całość imprezy uświetniły koncerty znanych gwiazd: Małgorzaty Ostrowskiej, Kasi Klich, Sabiny Golanowskiej i Ani Wiśniewskiej. Tego rodzaju cykliczne marsze budzące świadomość kobiet i pokazujące jak ważne są systematyczne badania to często najlepszy bodziec dla tych kobiet, które do tej pory nie wykonały jeszcze mammografii lub z różnych względów z nią zwlekały.