Nieruchomości – bez pośredników czy z ich pomocą?

Kupno własnego domu lub mieszkania to jedno z najpoważniejszych zobowiązań w życiu większości z nas. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by cała transakcja przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Do wyboru mamy dwa rozwiązania : albo kupić mieszkanie bezpośrednio od właściciela, bez korzystania z usług agencji pośredniczącej w handlu nieruchomościami albo zatrudnić pośrednika. I jedno i drugie ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed wyborem któregokolwiek z nich.

Kupując mieszkanie na własną rękę, będziesz musiał poświęcić sporo czasu na poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Już samo przeglądanie ofert zamieszczanych w prasie i w internecie zajmie Ci sporo czasu, nie wspominając już o weryfikowaniu ich treści.  Jednocześnie będziesz mógł jednak sam oceniać, czy dana oferta odpowiada Twoim oczekiwaniom, zamiast zdawać się na subiektywną opinię innych.

Zakup mieszkania z udziałem pośrednika pomoże Ci zaoszczędzić sporo czasu. Agent wskaże Ci nieruchomości, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom i pomoże Ci ocenić ich stan. Musisz jednak liczyć się z tym, że takie usługi kosztują. Standardowa stawka to 2-3% od wartości mieszkania. Nawet jeśli prowizję dla pośrednika wypłaca wyłącznie sprzedający, prawdopodobnie nieco zawyży cenę mieszkania, po to by nie być stratnym – będziesz więc musiał zapłacić więcej.