Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Paraliżujący strach przed pracą – to choroba?

Stres związany z pracą dotyka mnóstwa osób. Jednak niektórzy odczuwają prawdziwy, paraliżujący strach. Ta przypadłość ma nawet swoją nazwę – jest to ergofobia.

Choć brzmi dość dziwacznie, to dla chorych jest ogromnym problemem. Paniczny lęk przed pracą to przypadłość spotykająca niewielką grupę ludzi. Niemniej jednak, warto wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak ergofobia. Może nam się wydawać, że jest to lenistwo lub brak ambicji, lecz ludzie cierpiący na ten rodzaj fobii rzeczywiście mają poważne problemy w życiu.

U ludzi, którzy odczuwają ten paraliżujący strach, stres przed rozmową kwalifikacyjną bądź przed stawieniem się na stanowisku pracy nie jest niczym, co mogłoby ich pobudzać do działania. Nie mija też tak, jak w przypadku innych osób. Lęk staje się tak silny, że uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek, racjonalnych działań. Jeszcze jednym problemem ludzi dotkniętych ergofobią jest nastawienie społeczeństwa.

Większość osób jest przekonana, że ma do czynienia z nierobem, któremu w ogóle nie zależy na tym, by samodzielnie się utrzymywać. Wielokrotnie chorzy są szykanowani i odrzucani. Ergofobia wielokrotnie ma ścisły związek z fobią społeczną. Lęk przed pracą wynika z potrzeby udania się w nowe miejsce, poznania nowych osób. Dla części ludzi jest to nie do pokonania. Inni obawiają się obowiązków, jakie na nich spoczną i tego, że sobie z nimi nie poradzą.

Lęk związany z pracą często regularnie się zwiększa. Sprzyjają temu komentarze otoczenia oraz niskie poczucie własnej wartości będące skutkiem braku zatrudnienia.

Ergofobia powinna być leczona pod okiem specjalisty psychologa bądź też psychiatry. Szybka interwencja może uratować chorego od dalszych, katastrofalnych następstw niszczących życie zawodowe i osobiste.