Polacy coraz chętniej kupują w chińskim AliExpress

Aliexpress

Allegro i eBay mogą stracić tytuł ulubionych sklepów on-line Polaków. Najwyraźniej znudziły nam się serwisy aukcyjne i dlatego triumfy święci ostatnio chiński Aliexpress, który oferuje niskie ceny i darmową wysyłkę do Polski.

Aliexpress to chiński serwis zakupowy, będący odpowiednikiem naszego Allegro. Zainteresowanie zakupami tanich produktów z Państwa Środka jest na tyle duże, że w większości przypadków wysyłka towarów do Polski stała się bezpłatna. Niedawno natomiast portal postanowił udostępnić możliwość płacenia złotówkami. Przy takich udogodnieniach Allegro powinno czuć się zagrożone.

Aliexpress jest serwisem dla wszystkich klientów – zakupów dokonują tu nie tylko osoby prywatne, ale również sklepy. W większości przypadków istnieje możliwość składania zamówień detalicznych, jak i hurtowych. Nic więc dziwnego, że według wyliczeń Megapanelu, w samym tylko kwietniu na stronie pojawiło się przeszło 2,5 mln użytkowników. Gratką dla odbiorców z całego świata są niskie ceny. Ubrania, kosmetyki, akcesoria do domu i różnego typu gadżety można tu kupić nawet za kilka dolarów. Wynika to głównie z faktu, że wiele towarów trafia tu prosto od producentów, więc nie jest naliczana wysoka marża ani opłata dla importerów, dystrybutorów ani innych pośredników.

Sama płatność może nastąpić na kilka sposobów. Można jej dokonać kartą kredytową lub debetową, jednak z Polski najłatwiej i najbezpieczniej jest płacić poprzez system przelewy24.pl. Niestety, w zamian za niskie ceny i darmową zwykle dostawę trzeba być cierpliwym, ponieważ paczki wysyłane z tak daleko nie przychodzą w kilkadziesiąt godzin. Zdarza się, że trzeba na nie czekać nawet 2 miesiące. Nie ma jednak obaw o to, że przesyłka zaginie w drodze. Gdyby tak się stało, wystarczy zgłosić ten fakt i wystąpić o zwrot poniesionych kosztów.

Ważną kwestią pozostaje natomiast cło i podatek VAT od towarów sprowadzanych z kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Zwolnione z cła są wyłącznie produkty, których wartość jest niższa niż 150 euro. Nie dotyczy to jednak perfum, alkoholu i wyrobów tytoniowych – tu cło obowiązuje w każdym przypadku. Płacenia podatku VAT można uniknąć, jeśli towar wysyłany jest jako prezent od jednej osoby fizycznej do drugiej i jeśli jego wartość nie przekracza 45 euro.