Przygotuj swój rower na wiosenne wyprawy!

Gdy tylko nadchodzą cieplejsze dni, tysiące osób wyciąga z piwnicy rowery i zaczyna wyruszać na wycieczki. Jazda na rowerze to rozrywka dla każdego. Zanim jednak wyruszymy – musimy zadbać o sprzęt.

Dość oczywistym jest, że po wyciągnięciu roweru z jakiejkolwiek skrytki, czy to piwnicy, czy garażu, czy ze strychu, powinniśmy go dobrze umyć. Żeby wykonać to szybko i sprawnie, wystarczy polać go przy pomocy węża ogrodowego. Nie będzie to precyzyjne, ale wystarczy do tego, żeby móc podjąć się szeregu innych czynności przygotowawczych. Po pierwszym opłukaniu, warto obejrzeć cały rower w poszukiwaniu ewentualnych zniszczeń pozostałych po poprzednim sezonie lub powstałych podczas przechowywania.

Szczegółowe czyszczenie dobrze jest wykonywać po rozłożeniu niektórych części. Specjaliście zalecają wyciągnięcie kół i wyczyszczenie wszystkich elementów, do których można wtedy dotrzeć.

Niezwykle istotne jest czyszczenie układu napędowego. Wykonujemy to przy użyciu nafty lub benzyny ekstrakcyjnej. Powinniśmy wyczyścić każe ogniwo łańcucha. Przy okazji sprawdzimy, czy nie jest on naciągnięty. Tak samo myjemy zębatki. Po myciu trzeba nałożyć smar na łańcuch i przerzutki. Dla bezpieczeństwa, na końcu sprawdzamy naciąg linek hamulcowych. Testujemy też linki przerzutek. I… jesteśmy gotowi do jazdy!