Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Winyle znów na fali!

płyta winylowa

jaycriss/bigstockphoto.com

Płyty winylowe wracają do łask! Choć po zakończeniu ich ery pojawiły się już kasety magnetofonowe, płyty CD, a obecnie furorę robią pliki w formacie mp3, to jednak nikt nie zamierza zupełnie skreślić winyli. Co takiego mają w sobie te duże płyty?

Współczesna młodzież mało wie o płytach winylowych, a wielu nie wiedziałoby nawet, jak je uruchomić. Wkrótce może się to jednak zmienić, ponieważ winyle wracają do łask. Najpierw stare, duże płyty odkopali Brytyjczycy, teraz moda powróciła również do Polski. Miłośnicy gramofonowego grania zapewniają, że dźwięk płynący z płyty winylowej nie ma sobie równych. Niektórzy twierdzą też, że samo odtwarzanie muzyki z winyli jest niezwykle klimatyczne.

Co ciekawe, w 2007 r. prognozowano niemal całkowite wyeliminowanie płyt winylowych. Na Wyspach Brytyjskich sprzedano ich wtedy zaledwie 200 tys. sztuk, co było najsłabszym wynikiem od wielu lat. Ku zaskoczeniu ekspertów i sprzedawców, po zaliczeniu sprzedażowego dołka, winyle znowu zaczęły się dobrze sprzedawać. W minionym roku rozeszło się ich w UK już 1,4 mln sztuk, co było najwyższym rezultatem od 18 lat, mimo że płyty gramofonowe stanowiły tylko 1,5% spośród wszystkich sprzedanych nośników muzyki na Wyspach.

Powrót winyli był tak imponujący, że najnowsze przewidywania zakładają wzrost sprzedaży jeszcze o 70% w samym 2015 r. W dodatku Official Charts Company postanowiło rozpocząć tworzenie rankingów sprzedaży płyt gramofonowych. Poza zaspokojeniem ciekawości, ma to pozwolić na określenie, którzy wykonawcy w największym stopniu przyczyniają się do odrodzenia winyli. Na razie wiadomo, że w ubiegłym roku najlepiej sprzedawała się pyta Jacka White’a pt. „Lazaretto”. Na podium uplasowały się także płyty Arctic Monkeys oraz The Black Keys.

Jeśli chodzi o zestawienia podsumowujące sytuację z ostatnich miesięcy bieżącego roku, to liderem sprzedaży płyt gramofonowych jest Noel Gallagher’s High Flying Birds z krążkiem „Chasing Yesterday”. Poza nowymi albumami sprzedają się jednak również klasyki. Ku zaskoczeniu wielu osób, dużą popularnością cieszą się winylowe wydania płyt takich rockowych gigantów, jak Led Zeppelin czy Pink Floyd. Szczególnie cenne są pierwsze wydania ich płyt, które są trudno dostępne, a w dodatku kosztują krocie.