Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jak zaczynał Trefl – polski potentat produkujący puzzle?

Puzzle Trefl to jedne z bardziej rozpoznawalnych układanek na świecie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że firma pochodzi z Polski, a jej właściciel zaczynał od małego zakładu zatrudniającego 3 osoby.

Dziś zarabia miliony! Właścicielem najsłynniejszej na rodzimym rynku firmy produkującej puzzle jest Kazimierz Wierzbicki. Jego przedsiębiorstwo jest całkiem młode, gdyż funkcjonuje od połowy lat 80. Niemniej jednak, w tym czasie zdążyło się ono przekształcić z niewielkiego rodzinnego biznesu w ogromną korporację sprawującą pieczę nad 8 spółkami i rozpowszechniającą swoje produkty w 50 krajach na całym globie. Jednak początki nie były kolorowe.

Z jednej z podróży Kazimierz Wierzbicki wrócił zafascynowany obrazami, jakie można tworzyć z obramowanych puzzli. Postanowił wraz z bratem stworzyć pierwszą maszynę do wycinania tych drobnych elementów. Pokonując bariery urzędowe i trudy zdobycia tektury niezbędnej do produkcji, rozpoczęli wytwarzanie pierwszych zestawów. W okolicznych sklepikach sprzedawano je niemal natychmiast.

Pierwszy zagraniczny kontrakt Wierzbiccy uzyskali, dzięki wygranej w konkursie. Ich puzzle reklamujące markę papierosów okazały się najlepszym gadżetem promocyjnym. Kolejni kontrahenci pojawili się bardzo szybko. W 2000 r. Kazimierz Wierzbicki zdecydował się na poszerzenie asortymentu o karty, gry planszowe i pomoce dydaktyczne. Podpisał też kontrakty ze światowymi potentatami na rynku zabawkowym, w tym marką Dinsey oraz Warner Bros. Puzzle Trefl słyną głównie ze wspaniałej jakości. Puzzle na grubej tekturze są bardzo trwałe. Nic dziwnego, że stanowią 75% puzzli na naszym rynku.

Takie obroty pozwoliły Wierzbickiemu w 2002 r. znaleźć się na 95. miejscu listy najbogatszych Polaków.