CERN przyjrzy się antymaterii Wrz13

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

CERN przyjrzy się antymaterii

CERN i antymateria (LHC)

µµ (Flickr)

Naukowcy z CERN dopiero co ogłosili odkrycie „boskiej cząstki”, czyli bozonu Higgsa, a już zabierają się za dalsze badanie fundamentów fizyki. Tym razem przyjrzą się tzw. antymaterii.

Bozon Higgsa jest elementem teorii Modelu Standardowego, który jest najbardziej precyzyjną teorią rozwoju Wszechświata. „Boska cząstka” odpowiada za łączenie się pojedynczych atomów w materię. Dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów stało się możliwe potwierdzenie jej istnienia, a tym samym konfirmacja teoretycznych wyliczeń.

Atmosfera jaką rozkręciły media wokół odkrycia „boskiej cząstki” mogła wprowadzać opinię publiczną w błąd. Mówiono o przełomie i prawdziwej rewolucji. Tymczasem jest to potwierdzenie już dokonanego przełomu, który miał miejsce w momencie opracowywania teoretycznego modelu. Zaobserwowanie bozonu Higgsa można za to uznać za początek nowej ery w zgłębianiu tajemnic wszechświata. Kolejnym krokiem na tej drodze będzie odpowiedź na pytanie: dlaczego we wszechświecie jest więcej materii niż antymaterii?

Materia posiada swoje lustrzane odbicie, czyli antymaterię. Gdy się spotykają, anihilują, wytwarzając energię. Teoretycznie każda cząstka materii posiada odpowiednik w postaci cząstki antymaterii. Jednak dotychczas przeprowadzone w CERN badania pokazują, że relacja ta jest jednak asymetryczna – zderzanie protonów, pędzących z prędkością bliską prędkości światła, generuje więcej subatomowych cząstek materii niż antymaterii.

Wszechświat jest utworzony niemal całkowicie z materii. Model Standardowy nie potrafi poradzić sobie z tą zagadką – teoria ta nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego między uformowaną na początku wszechświata materią i antymaterią pojawiła się asymetria. Doświadczenia przeprowadzane w Wielkim Zderzaczu Hadronów mają potwierdzić tę asymetrię i stać się punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego nasz wszechświat zbudowany jest z materii?

[źródło informacji: ft.com]

The following two tabs change content below.