Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Chińczycy przejmą Saaba?

Chińczycy zamierzają przejąć następny szwedzki koncern motoryzacyjny. Po zadbaniu o udziały w Volvo, przyszedł czas na markę Saab.

Początkowo Chiny stawiają na import, lecz wkrótce chcą też rozpocząć produkcję na swoich terenach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, większość akcji Saaba przejdzie w ręce chińskiej firmy Hawtai Motor. Na co dzień zajmuje się ona produkcją samochodów. Była powiązana, między innymi z marką Hyundai. Obecnie zamierza zainwestować 150 mln euro w samochody Saab. Na dzień dzisiejszy właścicielem tej marki jest pochodząca z Holandii spółka Spyker Cars. Jednak Hawtai Motor za 120 mln euro ma wykupić 29,9% akcji Spykera. Kolejnych 30 mln euro ma być pożyczone na pół roku w celu inwestycji w akcje Saaba. Dzięki temu, Hawtai Motor stanie się głównym akcjonariuszem marki, a Chińczycy coraz bardziej przejmą europejski rynek motoryzacyjny. Przez pierwsze dwa lata planowany jest masowy import samochodów do Chin. Dopiero po upływie tego czasu Chińczycy  zamierzają rozpocząć produkcję samochodów Saab.

Żeby transakcja doszła do skutku niezbędne jest wydanie zgody jeszcze przez 3 istotne jednostki. Pierwszą z nich jest rząd Chin, który musi zaakceptować planowaną transakcję. Ważną rolę odgrywa tu również Europejski Bank Inwestycyjny. To on przyznał Saabowi aż 400 mln euro kredytu. Natomiast Szwedzka Agencja Długu Publicznego musi wydać zgodę ze względu na to, że to rząd Szwecji jest żyrantem długu zaciągniętego w EBI.