Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Etyka biznesu, czyli jak prowadzić firmę

Etyka jest ważna. To ona odpowiada za jakość relacji i za ogólną satysfakcję z życia. I choć wydaje się, że w pracy nie ma miejsca na sentymenty, to tutaj również odgrywa istotną rolę.

Oczywistym jest, że przedsiębiorstwa w każdej branży istnieją głównie po to, by czerpać zyski z proponowanych usług. Jednak nie zawsze dochody są najważniejsze. Czasem renoma firmy zależy również od jej postępowania. Widać to szczególnie ostatnio, gdy etyka biznesu liczy się coraz bardziej.

Piętnowane są koncerny postępujące w sposób niezgodny z pewnymi normami, natomiast dostrzega się wartość zdrowej konkurencji, dbałości o środowisko i o klienta. Nikt już nie kryje, że zachowanie moralności może przewyższać wartość zysków finansowych.

Dlatego zakładając firmę i kierując nią, powinniśmy poznać zasady etyki gospodarczej i społecznej. W ten sposób łatwiej będzie pojąć i przystosować się do etyki biznesu. Rządzi się ona wieloma regułami. Na zaznaczenie zasługuje odpowiednia postawa wobec pracowników. Negowane są działania mające na celu wyzysk podwładnych. Jednostka ma być traktowana jako partner, a nie osoba podrzędna. Reklamy i promocje powinny zawsze przedstawiać fakty, zabrania się oszustw i kłamstw. Firmy muszą pozostać szczere wobec odbiorców. Manipulacja klientem musi odbywać się w etyczny, możliwie minimalny sposób.

Najszerszą kwestią jest zdrowa konkurencja, w której mówi się o uczciwości, nie podrabianiu produktów innych marek, nie oczernianiu branżowych rywali. W etyce biznesu istotna jest również ekologia – firma musi działać w sposób nieszkodzący środowisku w żadnej jego formie.