Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza

Czesław Miłosz to jeden z największych polskich poetów. Już po raz drugi organizowany jest festiwal poświęcony jego twórczości. Będzie to edycja wyjątkowa, bo właśnie obchodzimy rok słynnego literata.

Poeta, eseista, prozaik, historyk literatury, ale też prawnik i dyplomata, laureat Nagrody Nobla – wszechstronny Czesław Miłosz zasługuje na szczególne traktowanie. Nic dziwnego, że stał się nawet patronem bieżącego roku – roku, w którym mija setna rocznica jego urodzin. Tym bardziej nie dziwi organizowany na jego cześć Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza.

Wydarzenie odbędzie się w Krakowie w dniach 9-15 maja br. Ma on być najważniejszym punktem roku Miłosza. Wśród zapowiedzianych gości pojawi się ponad stu pisarzy i poetów pochodzących z różnych stron świata. Nie zabraknie też tłumaczy i specjalistów w zakresie twórczości Polaka. Ważnymi osobami będą przyjaciele poety i krytycy. Z pewnością znajdzie się również grono osób chcących dyskutować na temat jego dorobku.

Program festiwalu jest niezwykłe szeroki. Przez 5 dni będzie trwała sesja naukowa. Każdego dnia zostanie poruszany inny temat związany z bohaterem całego wydarzenia. Zostaną również zorganizowane 4 wieczory poetyckie i 3 dyskusje panelowe. Odbędą się nawet koncerty. Istotne będą prezentacje filmów poświęconych Czesławowi Miłoszowi. Szansę na pochwalenie się swoimi umiejętnościami będą mieli przybyli goście. Okazją do autopromocji będą premiery i prezentacje książek. Mają się też odbyć indywidualne spotkania z autorami. Planowane są także warsztaty tłumaczy. Festiwal odbywa się pod hasłem „Rodzinna Europa” ściśle nawiązującym do jednej z książek Miłosza.