Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jak wyceniać nieruchomości – co wziąć pod uwagę?

Na to jaka jest cena danej nieruchomości, wpływa bardzo wiele czynników, z których część jest zmienna, co ma przełożenie w rosnącej, bądź malejącej cenie mieszkania czy domu.

Przy wycenach nieruchomości nie ma prostych zasad, zatem dwa identyczne lokale znajdujące się w tym samym bloku mogą mieć zupełnie różną wartość.

Najprostszym sposobem wyceny nieruchomości jest zlecenie tego rzeczoznawcy, który posiada wiedzę w tym zakresie. Plusem tej sytuacji jest to, że rzeczoznawcy są ubezpieczeni, co pozwala skarżyć ich do sądu w przypadku złego oszacowania wartości nieruchomości. Natomiast decydując się na rzeczoznawcę należy mieć świadomość, że jest to koszt wahający się od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

Wyceniając nieruchomość należy brać pod uwagę takie jej cechy jak metraż, stan techniczny, rozplanowanie lokalu, piętro, widok z okien, odległość od drogi itd. Wpływ na wartość nieruchomości ma bardzo wiele czynników, między innymi przeprowadzane obok inwestycje.

Na przykład budowa w pobliżu autostrady może wpłynąć na podwyższenie wartości mieszkania ale też na jego obniżenie. Wszystko zależy od tego, jaka odległość będzie pomiędzy nieruchomością a autostradą, czy okna będę wychodzić bezpośrednio na drogę itd.

Przy wycenienie nieruchomości bierze się pod uwagę bardzo wiele, nieraz specyficznych dla danej nieruchomości czynników przy czym niemały udział ma tu również subiektywne odczucie właściciela nieruchomości czy też nabywcy.