Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jakie zawody uważamy za prestiżowe?

Młodzi ludzie, którzy wybierają kierunek studiów, często za jedno z kryteriów wyboru przyjmują prestiż, jakim dany zawód cieszy się w oczach innych ludzi. Które zawody obecnie uważa się za prestiżowe?

Listę otwiera profesor uniwersytetu. Bez względu na to, jaka jest jego specjalność, profesor cieszy się poważaniem u 84% ankietowanych. Cenimy jego wysokie wykształcenie, pęd do nauki i chęć do dzielenia się swoją wiedzą z innymi.
Na drugim miejscu uplasował się lekarz, czyli kolejny zawód związany ze służbą narodowi. Za prestiżowy uznało go blisko 75 proc. ankietowanych, którzy brali udział w badaniu. Podobnie jak profesor to zawód ambitny, ale w wielu przypadkach niestety niezbyt opłacalny.

Kolejne miejsce przypadło w udziale nauczycielowi. To kolejny niewdzięczny, bardzo wymagający zawód. Nauczyciele stanowią jedną z najgorzej opłacanych grup zawodowych, a mimo tego wciąż cieszą się ogromnym uznaniem w oczach społeczeństwa. Polacy wysoko cenią sobie także sędziów, ale i górników. To najlepszy dowód na to, że ciężka praca budzi w naszym kraju respekt i poważanie. Doceniamy niebezpieczne warunki, w jakich pracują górnicy, tak różne od miejsc pracy nauczycieli, czy prawników.

Na liście prestiżowych zawodów znaleźli  się też pielęgniarka, inżynier w fabryce i oficer zawodowy. Zastanawiający jest fakt, że zawody uznawane za najbardziej prestiżowe jednocześnie są zaliczane do grupy najgorzej opłacanych. Prestiż nie zawsze idzie więc w parze z korzyściami finansowymi.