Ładni mają gorzej – dyskryminacja kobiet w pracy

Zdecydowanie męski zawód i kobieta kandydująca na ten etat? Niemożliwe! A jeśli do tego jest zbyt ładna, to wcale nie będzie jej łatwo dostać wymarzoną pracę. Ładne kobiety są dyskryminowane?

Dbanie o siebie to dla płci pięknej już nie obowiązek, a rutyna, codzienność i przyjemność. Jednak jak zauważają specjaliści – im bardziej kobieta dba o siebie i im jest ładniejsza „z natury” tym większe może mieć problemy ze znalezieniem specjalistycznej dla swojego wykształcenia pracy. W zawodach zdominowanych przez mężczyzn zbyt ładne panie nie są dziś mile widziane. Być może powodem są stereotypy, które przyzwyczaiły nas do myślenia, że co „ładne to i głupie”. Niestety choć rzadko jest to prawdą, to bardzo wielu z nas tak naprawdę uważa.

Piękna kobieta ubiegająca się o stanowisko menedżera, finansisty, bankowca wyższego szczebla, programisty, speca od inżynierii czy konstruktora – może mimo świetnych kwalifikacji nie dostać wymarzonej pracy. Nawet jeśli w szranki o stanowisko stanie ramię w ramię z gorzej wykształconym mężczyzną.

Szczegółowe wyniki badań na ten temat przeprowadziła doktor Stephanie Johnson z Denver Business School. Badania wykazały, że zbyt ładne kobiety są źle postrzegane przez pracodawców szukających pracownika na stanowisko kojarzone z typowo męskimi specjalizacjami zawodowymi.

I choć większości kobiet uroda raczej pomaga niż przeszkadza w znalezieniu pracy, to Panie, którym naprawdę zależy na ważnych „męskich” stanowiskach nie zawsze mogą na nie liczyć.