Nieustanne porównywanie dzieci może odbić się na ich zdrowiu

Rodzice często nieświadomie popełniają błędy, które poważnie odznaczają się na zdrowiu i psychice ich dzieci. Jednym z najpoważniejszych z nich jest niewątpliwie nieustanne porównywanie dzieci.

Wystarczy odwiedzić pierwsze z brzegu forum internetowe poświęcone dzieciom, a nawet osiedlową piaskownicę. Z pewnością spotkasz tam rodziców toczących spory o to, które dziecko jest zdolniejsze i szybciej się rozwija. Z jednej strony to zrozumiałe – większość z nas uważa swoje dzieci za wzór wszelkich cnót, z drugiej strony takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli nie zachowujemy przy tym umiaru.

Wielu rodziców nie poprzestaje bowiem na chwaleniu dziecka – dążąc do perfekcji już w wieku kilku lat zapisują je na dwa języki obce, lekcje baletu czy szkółkę piłkarską, zajęcia śpiewu i kółko plastyczne… Realizując w ten sposób własne ambicje i aspiracje, rodzice bardzo często zapominają o samych dzieciach i ich potrzebach, a przecież to one są w tym wszystkim najważniejsze.

Potrzeba zaspokajania wymagań rodziców jest bardzo silnie zakorzeniona w dzieciach, dlatego mało który maluch jest w stanie sprzeciwić się napiętemu grafikowi, który układają im rodzice. Jednocześnie mało które dziecko jest w stanie mu sprostać. W efekcie już kilkuletnie maluchy są zmęczone i sfrustrowane, każdy sukces wydaje się im niewystarczający i mało znaczący.

Jeśli nie chcesz, by Twoje dziecko miało podobne problemy, nie porównuj go z innymi. Chwal, kiedy na to zasługuje, ale nie zapominaj też o ganieniu.

Pozwól dziecku uczestniczyć w zajęciach, które samo wybrało, zamiast narzucać mu swoją wolę.