Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Po ataku na wyspie Utoya – norweskie sklepy wycofują ze sprzedaży brutalne gry

Masakra na wyspie Utoya byłą dramatem na skalę światową. Wstrząśnięci Norwegowie natychmiast zaczęli podejmować działania mające na celu minimalizację brutalności.

Zdecydowali się nawet na wycofanie ze sprzedaży pewnych gier. World of Warcraft i Call of Duty: Modern Warfare 2 zostały wycofane ze sprzedaży przez norweskie sieci sklepów Coop Norway oraz Platekompaniet po tym, jak Anders Behring Breivik przyznał, że był od nich niemal uzależniony. Poza nimi znikło również 51 innych tytułów takich, jak Homefront, Sniper: Ghost Warrior czy też Counter-Strike: Source.

Posunięto się nawet o krok dalej i wycofano ze sprzedaży wszelkie zabawki, które miały kształt broni. Okazuje się, że w ten sposób sklepy chcą okazać szacunek zamordowanym. Prawdopodobne jest zatem, że przynajmniej część usuniętych produktów wróci na półki w przyszłości.

Wszelkie kroki mające na celu wycofanie gier i zabawek o tematyce nieadekwatnej do trudnej sytuacji Norwegii zostały podjęte bez jakichkolwiek nacisków ze strony rządu. Stale podkreśla się, że sieci sklepów same zadecydowały o tym, aby w ten sposób uczcić pamięć ofiar tej największej norweskiej masakry, jaka miała miejsce w historii kraju.

Przypomnijmy, że 22 lipca br. Breivik zorganizował bombowy atak terrorystyczny w centrum Oslo, a dwie godziny później na wyspie Utoya otworzył ogień do młodzieży przebywającej na obozie. W sumie z jego rąk zginęło 77 osób.