Ubezpieczenie OC na widoku

 

ubezpieczenie OC na widoku

IceBone (Flickr)

Mimo że od początku 2012 roku kary za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosły o 30 proc., wciąż ok. 250 tys. kierowców w Polsce nic nie robi sobie z przepisów. Dlatego posłowie pracujący w Zespole ds. Bezpieczeństw Ruchu Drogowego mają nowe rozwiązanie.

Przed pierwszym czytaniem w Sejmie znajduje się projekt ich autorstwa. Zgodnie z nim o tym, że kierowca wykupił ubezpieczenie OC miałaby świadczyć nalepka przyklejana na przednią szybę zaraz obok tej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu już przypadkowy patrol policji mógłby skontrolować nawet zaparkowany samochód. W ten sposób prawo łatwiej byłoby egzekwować, a łamiący prawo przestaliby być anonimowi.

Obecnie stan ubezpieczenia ma prawo sprawdzić policja podczas rutynowego zatrzymania pojazdu na drodze. Uprawnienia do tego ma także Ubezpieczeniowy System Gwarancyjny, który w tym roku zyskał nowe narzędzie kontroli polis – automatyczny system, który wykrywa nieubezpieczonych. Choć ma on już pierwsze sukcesy na swoim koncie to i tak niewystarczające, by wykryć wszystkich, którzy unikają ubezpieczenia.

Czy pomysł posłów ma szanse na powodzenie? Faktycznie brak odpowiedniej naklejki może zainteresować nawet przechodnia, który złoży zawiadomienie, jeśli jednak naklejka będzie, ale data polisy na niej będzie przedawniona, nie koniecznie osiągnie taki sam efekt. Może zamiast kolejnych aktów prawnych warto byłoby udoskonalić proces weryfikacji polis?