Zakładasz firmę? VAT od auta z kratką już nie odliczysz

W związku ze zmianą przepisów, nie możemy już odliczać pełnego VATu od  zakupu samochodów z kratką. Nowe przepisy uderzają szczególnie w właścicieli niewielkich przedsiębiorstw.

Do tej pory każdy, kto zakładał własny mały sklep miał prawo do ulgi, w postaci odliczenia pełnej sumy podatku VAT. Obecnie w skutek decyzji Unii Europejskiej, maksymalna kwota ulgi może być równa co najwyżej 60% podatku, pod warunkiem że nie przekroczy ona 6 tysięcy złotych.

Polskie Ministerstwo Finansów już dawno rozważało taką możliwość, decyzja Komisji Europejskiej tylko przyspieszyła fakty. Na szczęście przedsiębiorcy mają jeszcze trochę czasu na przygotowanie się do zmian. Zanim wejdą w życie, konieczna będzie zmiana polskiej ustawy o podatku VAT.

Wprawdzie możliwe jest wprowadzenie tego rodzaju zmian już w trakcie roku, jednak specjaliści przewidują, że nie nastąpi to szybciej niż na początku 2011 roku.

Zmiany będą obejmowały samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i dopuszczalnej ładowności do 500 kilogramów. Wyjątek stanowią auta przeznaczone wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim auta przeznaczone do sprzedaży lub wynajmu, auta przeznaczone do przewozu towarów oraz pojazdy specjalnego przeznaczenia.

Na zmianach najbardziej ucierpią mali przedsiebiorcy: właściciele sklepów, warzywniaków, drobni przedstawiciele handlowi, prowadzący firmy o niewielkiej powierzchni. Do tej pory towar do sklepów dowozili właśnie mniejszymi pojemnościowo autami z kratką – teraz, gdy nie będą mogli odliczyć VAT od paliwa, wielu z nich czekają ciężkie czasy. Trudno sobie wyobrazić, żeby marchewki do sklepu na rogu dowozili pół-ciężarówkami.