Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Zawodowy kierowca poszukiwany

Mimo że większość z nas szuka pracy na stanowiskach specjalistycznych, to okazuje się, że łatwiej znaleźć ją tam, gdzie rzadko zaglądamy. Jak wskazują statystyki, w Polsce brakuje kierowców.

Raport opublikowany przez jeden z większych serwisów ogłoszeniowych Pracuj.pl wskazuje na wyraźny deficyt kierowców. Okazuje się, że w przeciągu ledwie 3 miesięcy na rynku pracy pojawiło się niemal 4,5 tysiąca ofert kierowanych właśnie do kierowców. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników tego typu odnotowują też agencje pracy. Specjaliści wiążą taki stan rzeczy z widocznym ożywieniem gospodarczym, do którego doszło w krajach Unii Europejskiej. Wzmożona wymiana handlowa i potrzeba transportu sprawiły, że firmy spedycyjne muszą zwiększać ilość wykonywanych kursów, a co za tym idzie, także mnożyć liczbę pracowników, którzy za nie odpowiadają.

Szacuje się, że na dzień dzisiejszy w Polsce mamy ok. 500 tys. zawodowych kierowców. Niestety, ich liczba maleje. Wiąże się to z zamykaniem szkół zawodowych i większymi ambicjami młodych ludzi. A jednak zawód kierowcy może być pełny wyzwań i przygód, a dodatkowo jest całkiem nieźle płatny. Kierowcy mogą kształcić się w ośrodkach szkolenia, jednak odpowiednie kursy są dość kosztowne. Tym bardziej, że najbardziej cenione jest prawo jazdy kategorii C i D, a ich ceny oscylują w granicach 5-6 tys. zł. Mimo tego, warto zainwestować w dokształcenie, ponieważ zarobki kierowców mogą sięgać nawet 7 tys. zł.

Wkrótce Polska może potrzebować jeszcze większej grupy kierowców, gdyż otwarty zostanie niemiecki rynek pracy, a to z pewnością zaskutkuje odpływem wielu fachowców.