Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Firmy z obcym kapitałem coraz chętniej wchodzą na polski rynek

Już od kilku lat możemy zauważyć, jak liczba zagranicznych firm działających na polskim gruncie regularnie się powiększa. Dlaczego jednak nie zawsze jest to pozytywne zjawisko dla naszego kraju?

Od pewnego czasu widzimy, że zagraniczne firmy z ochotą otwierają swoje jednostki właśnie w Polsce. Jak zauważył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w pierwszym kwartale bieżącego roku w Krajowym Rejestrze Sądowym odnotowano aż 851 firm. Jest to o 102 więcej niż rok temu. Najczęściej na inwestycje u nas decydują się Niemcy, którzy w samym 2010 r. otworzyli tu 340 spółek. Poza nimi, biznes w Polsce chętnie rozkręcają Brytyjczycy oraz Czesi.

Praktycznie każde przedsiębiorstwo funkcjonujące w Polsce zatrudnia u siebie Polaków. I to właśnie jedna z niewielu zalet, które możemy odnaleźć w działaniu firm o zagranicznym kapitale. Niestety jednak podatki trafiają do państwa, z którego korporacja pochodzi. Oznacza to, że polski budżet traci na tym naprawdę spore kwoty.

Są jeszcze inne, gorsze skutki takiego zjawiska. Jednym z nich jest większa rywalizacja na rynku. Może to być pozytywne o tyle, że motywuje Polaków to zwiększonych starań o pozyskanie i zadowolenie klienta. Jednak przy tak dużej liczbie zagranicznych przedsiębiorstw, Polacy nie zawsze sobie radzą i bywają zmuszeni nawet do zamknięcia działalności. Obcokrajowcy zbyt często proponują konkurencyjne ceny za usługi oraz towary, co podkopuje nadzieję polskich przedsiębiorstw na sukces. Na istnieniu zagranicznych firm najwięcej zyskują sami klienci, którzy otrzymują wysokiej jakości produkty i usługi za stosunkowo niewielką cenę.