NASA wyśle astronautów w kosmos na 500 dni?

Powierzchnia Marsa

Ten pomysł ma być kontynuacją misji Mars 500,  która była eksperymentem przygotowującym do załogowej wyprawy na Czerwoną Planetę. W ramach tej misji grupa ochotników została odizolowana w module udającym statek kosmicznym. Tym razem NASA chce pójść dalej i wysłać astronautów na półtorej roku w kosmos.

W ramach misji Mars 500 6 ochotników spędziło 520 dni w module o powierzchni 180 metrów kwadratowych. Całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego, stali się obiektem obserwacji naukowców, którzy chcieli się dowiedzieć, jak taka sytuacja może wpłynąć na ich zdrowie. Eksperyment uważa się za owocny i jest postrzegany jako sukces. Został przeprowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Roscosmos. Czas odizolowania ochotników oczywiście nie był przypadkowy. Na 2025 rok jest planowana załogowa wyprawa na Marsa, trwająca właśnie 520 dni, z czego 250 dni zajęłaby podróż tam, 30 dni pobyt na powierzchni planety, a 240 dni powrót na Ziemię.

Sukces misji zachęcił NASA do przeprowadzenia podobnego eksperymentu. Jednak Amerykanie idą krok naprzód – zamierzają wykorzystać Międzynarodową Stację Kosmiczną i umieścić na niej astronautów na taki sam okres czasu. Dzięki temu naukowcy mogliby poznać nie tylko wpływ izolacji na zdrowie psychiczne i fizyczne, ale też skutki długotrwałego braku grawitacji.