Alergie wokół nas – jak się bronić?

Wiosna to najgorszy czas dla alergików. Unoszące się pyłki powodują nasilenie się wielu nieprzyjemnych objawów. Jednak także kurz i sierść zwierząt pozostają silnymi alergenami. Jak się bronić?

Trudno jest uniknąć wychodzenia z domu, kiedy na zewnątrz jest coraz przyjemniejsza pogoda. Jednak to okres rozkwitania wielu roślin wiąże się z ogromną ilością pyłków, które zaczynają unosić się w powietrzu. Dla wielu osób są one prawdziwą zmorą, ponieważ nasilają objawy alergiczne. Jest tak w przypadku pyłków pochodzących z kwiatów i drzew. Ponadto, silnymi alergenami okazują się trawy.

W wyniku działania pyłków najczęściej dochodzi do kataru siennego, atopowego zapalenia skóry i zapalenia spojówek. Alergicy mają również problem z przebywaniem wśród zwierząt futerkowych. Jak zaradzić takim niedogodnościom i zapewnić sobie, jak najwyższą jakość życia będąc uczulonym?

Najważniejsza okazuje się profilaktyka. Na tyle, na ile jest to możliwe, powinniśmy unikać przebywania w otoczeni alergenów. Można się posiłkować kalendarzem pyleń, który pozwoli nam skuteczniej zaplanować urlop tak, byśmy mogli odpocząć nie martwiąc się nieprzyjemnymi objawami.

W domu powinniśmy regularnie sprzątać, nie dopuszczając do pojawiania się uczulającego kurzu. Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Jeśli chodzi o zwierzęta, to można próbować stopniowo wprowadzać je w życie, przyzwyczajając organizm do funkcjonowania przy alergenie. Jeśli próby się nie powiodą, możemy też podjąć stosowną terapię. Warto też zażywać odpowiednie leki przeciwalergiczne. Ich stosowanie musi być jednak skonsultowane z lekarzem. Osoby, u których alergia objawia się dusznościami zawsze powinny mieć przy sobie inhalator lub inne preparaty niwelujące objawy alergii.