Buraki zwiększają sprawność intelektualną

Naturalnym objawem starzenia się jest zmniejszająca się sprawność intelektualna. To wynik mniejszego dotlenienia mózgu, spowodowanego słabszym krążeniem krwi.

W starszym wieku niektóre obszary mózgu wykazują mniejsze ukrwienie i mniejsze dotlenienie. To zjawisko naturalne, jednak wraz z jego nasileniem rośnie ryzyko demencji lub znacznego osłabienia czynności psychicznych. Jest jednak sposób, by zapobiec lub jak najbardziej odwlec w czasie skutki starzenia się. Okazuje się, że najlepszą receptą na pobudzenie mózgu jest sok z buraka.

Już pół litra wyciągu z buraków dziennie wystarczy, by zdecydowanie poprawić krążenie krwi w mózgu. Systematyczne picie tego specyfiku zapewni nam sprawność intelektualną na co dzień, jednocześnie będzie działało profilaktycznie chroniąc mózg przed demencją. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Wake Forest w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych przeprowadzając badania na grupie osób powyżej 70 roku życia.

Buraki, tak jak np. kapusta, seler czy szpinak, zawierają azotany, które w organizmie człowieka przekształcają się w azotyny. Te tworzą tlenek azotu, który z kolei rozszerza naczynia krwionośne ułatwiając przepływ tlenu. Dzięki temu mózg ma ciągle zapewniony odpowiedni poziom dotlenienia.