CFBDSIR2149 – planeta bez gwiazdy

planeta swobodna CFBDSIR2149

Swobodnymi planetami nazywa się planety, które nie są powiązane z żadnymi gwiazdami. O ich istnieniu wiadomo już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero odkrycie CFBDSIR2149, która jest położona w miarę blisko Układu Słonecznego, daje szansę na zdobycie więcej informacji o takich obiektach.

Dotychczasowe obserwacje dotyczyły obiektów, które można było co najwyżej uznać za kandydatów na swobodne planety. Wynikało to z braku pewności co do ich budowy – naukowcy nie potrafili jednoznacznie określić, czy mają do czynienia z planetą czy może z brązowym karłem. Dopiero CFBDSIR2149 pozwoliło na przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań.

Informację o odkryciu podało Europejskie Obserwatorium Południowe. Jest to osiągnięcie międzynarodowego zespołu astronomów, korzystającego z dwóch teleskopów: Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) oraz Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego.

Obiekt CFBDSIR2149 zaobserwowano w odległości nieco ponad 100 lat świetlnych od naszego układu gwiezdnego. Naukowcy zdołali już zdobyć sporo informacji na jego temat: wiek tej planety mieści się w przedziale od 50 do 120 milionów lat, masa jest siedmiokrotnie większa od masy Jowisza, temperatura zaś wynosi około 400 stopni Celsjusza. Takie szczegółowe obserwacje są możliwe właśnie dzięki temu, że CFBDSIR2149 wędruje przez przestrzeń kosmosu samotnie. Jak tłumaczy Philippe Delorme (szef zespołu odpowiedzialnego za odkrycie) poszukiwanie i obserwacja planet znajdujących się przy gwiazdach można porównać do badania robaczka świętojańskiego siedzącego tuż przy zapalonym reflektorze samochodowym.

The following two tabs change content below.