Edukacyjne gry komputerowe dla dzieci

Jak sprawić przyjemność dziecku kupując mu gry komputerowe i jednocześnie nie zaszkodzić jego wrażliwemu umysłowi? Trzeba wybierać mądrze.

Świat gier komputerowych dla dzieci jest dzisiaj tak nasycony różnorodnymi propozycjami, że czasem nawet czujnym rodzicom ciężko jest się w tym wszystkim zorientować. Jeśli chcemy w prezencie gwiazdkowym podarować dziecku ciekawą i pożyteczną grę komputerową, będziemy musieli na jej znalezienie poświęcić trochę czasu.

Przede wszystkim, unikajmy gier opierających się na strzelankach, przygodach tajnych agentów, bombach i gangsterce – takie gry są fajne dla nastolatków, którzy mają już świadomość tego, co dzieje się naprawdę, a co nie. Młodsze dzieci, które chcemy obyć ze światem komputerowych gier wymagają zupełnie innych propozycji.

Dobrym pomysłem mogą tu być pierwsze gry komputerowe uczące rozpoznawania kształtów, malowania, wychowywania komiksowej rodziny, czytania i pisania, czy np. poznawania pierwszych, biologicznych tajemnic naszego świata. Gry geograficzne, które pozwalają dziecku wcielić się w kapitana statku, pilota czy przyrodnika mogą być doskonałym sposobem na wzbudzenie w maluchu miłości i poszanowania do świata przyrody oraz jego zainteresowania ciekawostkami, których na co dzień w domu nie znajdzie.

Warto zainwestować również w gry komputerowe uczące przedsiębiorczości, zarządzania światem mody czy firmą budowlaną – to pierwsze kroki dziecka w dorosłą przyszłość, wciąż okraszone zabawą, pomysłami i rozrywką pełną emocji. Pamiętajmy również, że nawet najciekawsza i najbardziej edukacyjna gra może doprowadzić do znudzenia się dziecka, lub uzależnić je od komputera, jeśli maluch przesiaduje nad nią wiele godzin dziennie. Ustalmy konkretne, czasowe zasady korzystania z sieci i gier komputerowych, wybierajmy nowe gry mądrze – wtedy z pewnością nasze dziecko będzie się rozwijać i jednocześnie nie strawi dzieciństwa przed ekranem monitora.