Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Handel czy usługi? Co lepsze na własną firmę

Zastanawiając się nad założeniem własnej firmy, często stajemy przed dylematem: „handel czy usługi?”. Która z tych opcji daje nam większe szanse na zarobek? Która jest mniej ryzykowna?

Sporo zależy od tego, jaki konkretnie mamy pomysł na biznes.

W ostatnim czasie zdecydowanie popularniejszy jest handel. Kolejne sklepy powstają jak grzyby po deszczu, rozrasta się też sieć sprzedaży internetowej. W związku z tym konkurencja w handlu jest naprawdę duża.

Problemem mogą okazać się też duże sieci sklepów, które oferują klientom atrakcyjne promocje i ceny znacznie niższe od tych, na które mogą sobie pozwolić małe sklepy. Planując założenie własnego sklepu, musisz znaleźć więc niszę. Sprzedając produkty niedostępne nigdzie indziej, masz spore szanse na sukces.

W przypadku usług szanse na sukces są nieco większe. Dostęp do niektórych, nawet tych bardziej rozpowszechnionych usług jest wciąż ograniczony. Brakuje chociażby hydraulików i złotych rączek. Być może warto pomyśleć też o założeniu firmy sprzątającej. Wprawdzie zyski z usług są mniejsze od tych, które może nam zapewnić dobrze prosperujący sklep, jednak szanse na znalezienie niszy są większe.

Warto zaznaczyć też, że usługi, w przeciwności do handlu, nie mogą być zwykle świadczone za pośrednictwem internetu, co znacznie zawęża konkurencję.