Kobiety lepiej radzą sobie z długami

kobieta finanse

Według raportu opublikowanego przez Biuro Informacji Kredytowej, spłata kredytu dużo łatwiej przychodzi kobietom niż mężczyznom. Panie uważniej zaciągają wszelkie pożyczki i przykładają większą uwagę do regularnej spłaty rat. To natomiast powoduje, że zdecydowanie rzadziej doprowadzają do powstawania „kredytów straconych”, czyli zadłużeń, które nie są spłacane przez ponad 90 dni. Warto zaznaczyć, że dla pań nie ma znaczenia, jaki rodzaj kredytu zaciągnęły – zarówno te gotówkowe, jak i mieszkaniowe czy powstałe na kartach kredytowych spłacają równie sumiennie.

Mniejsze problemy kobiet ze spłatą długów wynikają z cech wrodzonych. W kobiecej naturze raczej nie leży narażanie się na przesadne ryzyko. Panie lepiej zapoznają się z ofertami kredytowymi i dłużej się nad nimi zastanawiają, rozważając wszystkie argumenty za i przeciw. Kiedy już decydują się na zaciągnięcie długu, to z reguły mają ustaloną strategię jego spłaty, którą starają się stosować. W ten sposób, nie mają większych trudności z terminowym uiszczaniem rat. Nie powinno zatem dziwić, że liczba „kredytów straconych” jest wśród kobiet o ponad 400 tysięcy niższa niż wśród mężczyzn.

Oprócz tego, przedstawicielki płci pięknej dużo rzadziej doprowadzają do zaległości i narastania niespodziewanych odsetek powodowanych spóźnieniami. Co ciekawe, wyjątkowo rozważnie postępują młode kobiety mimo, że ich sytuacja finansowa jest gorsza od tej, w której znajduje się większość młodych mężczyzn. Choć kobiety często mają w związku z tym większe potrzeby materialne, to jednak ostrożniej korzystają z ofert instytucji bankowych. Wolą oszczędzać niż narażać się na ryzyko nadmiernego zadłużenia.

BIK zauważył również, że kobiety chętniej zaciągają kredyty w późniejszym wieku. Inaczej jest w przypadku panów – to ci młodsi są bardziej zainteresowani takimi produktami finansowymi. Najwięcej kobiet chcących wziąć kredyt zalicza się do grupy pań w średnim wieku. To wtedy najczęściej potrzebne są im kredyty konsumpcyjne, które mogą posłużyć do opłacenia wydatków na dzieci lub na własne przyjemności. Mężczyźni z wiekiem podejmują coraz rozważniejsze decyzje, dlatego w starszych grupach wiekowych spada liczba zaciąganych przez nich kredytów, a dodatkowo, zmniejsza się liczba zadłużeń długotrwale niespłacanych.