Komputer dla dobra ludzkości!

Super nowoczesny komputer IBM Blue Waters ma już wkrótce pomagać specjalistom od trzęsień ziemi w symulacjach, przewidywaniu skutków wstrząsów sejsmicznych i opracowywaniu planów ewakuacji.

Wraz z postępem nauki i technologii powstają coraz mocniejsze, lepsze i dokładniejsze w obliczeniach super komputery. Najnowsze arcydzieło na tym polu to IBM Blue Waters, o mocy obliczeniowej 10 petaflopsów – który ma stać się cenną pomocą dla amerykańskich sejsmologów. To właśnie on, gdy tylko zostaną dopracowane szczegóły techniczne, będzie pomagał w przewidywaniu skutków trzęsień ziemi o różnych natężeniach, obliczy ryzyko zagrożenia ludzkości, wskaże skutki ewentualnych wstrząsów i opracuje najlepsze plany ewakuacji ludności z zagrożonych terenów. Takiej pomocy nie miało dotąd żadne centrum sejsmologiczne!

IBM Blue Waters będzie wspomagał ludzi już w przyszłym roku, a dostanie się „w prezencie” Southern California Earthuake Centre, które nadzoruje wstrząsy na najbardziej zagrożonym trzęsieniami ziemi regionie w USA. Uskok San Andreas nie raz zaskakiwał już sejsmologów doprowadzając do strasznych w skutkach wydarzeń, ale tym razem ma być inaczej. Bo super komputer obliczy wszystko szybciej, lepiej i o wiele dokładniej niż dotychczasowy sprzęt, jakim dysponowali pracownicy Southern California Earthuake Centre.

Technologiczni geniusze już zapowiadają, że od 2018 roku zaczną pracę nad komputerami 1000 razy szybszymi niż ich nowe dzieło – IBM Blue Waters. A to wszystko dla dobra ludzkości!