Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Kontrowersyjna wystawa „Ars Homo Erotica”

Nowa wystawa Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie wywołała gorącą dyskusję społeczną jeszcze przed swoim otwarciem. Powód? Oczywisty…

Kontrowersję wzbudziła homoseksualna tematyka. Stąd pewnie deklaracje protestów, jakie planowano rozpocząć w dniu otwarcia, a ostatecznie do nich nie doszło.

Na wystawie przedstawionych zostało 250 dzieł sztuki o tematyce poruszajacej zagadnienia homoseksualizmu w przekroju od antyku do współczesności. Wystawione eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Narodowego, ale i prezentowane są prace współczesnych artystów. Można zatem zobaczyć dzieła Katarzyny Kozyry, Davida Czernego, Grzegorza Kowalskiego, czy Karola Radziszewskiego.

Całość ekspozycji podzielona na jest dziewięć działów, wśród których są takie, jak między innymi Homoerotyczny klasycyzm, Akt męski, czy też Pary męskie. Jednak najważniejszym działem stanowiącym niejako serce wystawy jest dział Czas walki, który można obejrzeć w holu Muzeum.
Znaczące jest to, że to pierwsza tego typu wystawa w Muzeum Narodowym, która porusza sferę tradycji i zagadnień sztuki zwanej homoartem.

Warto jednak zauważyć, że organizatorzy wystawy wywiesili ogłoszenie informujące o tym, że to rodzice ponoszą odpowiedzialność za decyzję zabrania dzieci na ekspozycję. Jakkolwiek by nie odnosić się do zjawiska homoseksualizmu ta wystawa warta jest uwagi, właśnie ze względu na to, że sztuka nie zna granic.